Seçimler Yaklaşırken Benim Politik Tercihim Ne Olmalı?


  • Kayıt: 23.10.2023 09:36:48 Güncelleme: 23.10.2023 09:36:48

Seçimler Yaklaşırken Benim Politik Tercihim Ne Olmalı?

22 Kasım 2023 tarihinde, Çarşamba günü, 13 milyon 300 bin Hollandalı seçmen, 150 üyeden oluşan Hollanda Temsilciler Meclisi (Tweede Kamer) üyelerini belirlemek için sandığa gidecekler. Bu seçimler, geçmiş yıllara göre biraz farklı ve sessiz bir erken seçim olarak karşımıza çıkıyor. Toplamda 26 politik parti yarışacak, yeni politik oluşumlarla birlikte.

Karar verme sürecim bu kadar zor olmamıştı

Geçmiş yıllarda var olan politik partiler arasında ideolojik ve program farkları oldukça belirgindi. Kendi yaşam felsefenize ve politik görüşünüze uygun bir parti seçmek genellikle kolaydı. Politik tercihler, siyah ve beyaz kadar net ve belirgin bir şekilde ayrılırdı. Memleketimizde geçmişte belirgin bir ideolojik, kültürel ve politik birikime sahipseniz, seçim yapmak daha da kolaylaşırdı.

1986 yılında, 5 yıl Hollanda'da yasal ikamet eden göçmenlere yerel meclis seçimlerine katılma hakkı verildiğinde, kendime yakın hissettiğim "sol ve sosyal demokratik partileri" tercih ettim ve oy kullandım.

Son yıllarda akıllıca seçim yapmak daha zor

Şu an sapla samanın birbirine karıştığı bir dönemi yaşıyoruz. Zor günler olup olmayacağını bilemiyorum, ancak gelecek seçimlerde artık göçmenlik veya misafirlik kavramları benim için rol oynamıyor. 500 bin Türk'ün 450 bini Hollanda vatandaşı. Her Hollandalı göçmeni mutlu ve umutlu kılmak zor olabilir. Hollanda'nın politik, sosyal ve toplumsal yaşamı laik, seküler, seçenekler sunan ve bireysel tercihleri önemseyen bir ülke. Genel kabul gören kurumlar ve kurallar, azınlık grupların taleplerine göre değişmeyecektir.

Hollanda devletinin görevi, vatandaşlarını "mahalle baskısına karşı korumaktır."

Kurumsal ayrımcılık ve ırkçılık olmasına rağmen, yazılı yasalara göre herkes eşittir ve Hollanda Anayasası herkese eşit haklar tanır.

Peki, ne kaldı?

Gelecekte kaliteli bir yaşam için, eşit vatandaşlık, sıcak bir konut, eğitim, vergi ve algı, erişilebilir beslenme, sosyal devlet, ödenebilir sağlık, emeklilik hakkı ve gelecekte eşit ve adil bir paylaşım benim seçimimi etkileyecek. Cahit Sıtkı Tarancı'nın güzel bir şekilde ifade ettiği gibi:

"Memleket isterim

Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;

Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim

Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;

Kardeş kavgasına bir son olsun.

Memleket isterim

Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;

Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim

Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;

Olursa bir şikayet ölümden olsun."

Benim de güncel siyasi tercihim, böyle bir Hollanda'nın hayalini kuruyor. Bu doğrultuda 22 Kasım'daki seçimlerde tercihimi yapacağım. Umuyorum ve özlüyorum. Saygı ve sevgilerimle,

Nejat SUCU