Neden Doğduğumuz Vatanı, Doyduğumuz Yeni Vatanla Değiştiririz?


  • Kayıt: 23.10.2023 09:41:08 Güncelleme: 23.10.2023 09:41:08

Neden Doğduğumuz Vatanı, Doyduğumuz Yeni Vatanla Değiştiririz?

2022 yılında Hollanda'ya yerleşenlerin sayısı 403,108 kişi iken, Hollanda'dan başka bir ülkeye göç eden insan sayısı ise 179,360 olarak kaydedilmiştir. Belediyeler, nüfus kayıtları ve yasal ikamet iznine sahip göçmenlerle ilgili verileri kullanmaktadır.

Hollanda, eski Konya vilayetinin sınırları kadar geniş bir ülke. Bu akşam itibariyle Hollanda'da 17 milyon 929 bin 938 bin 391 kişi yasal olarak ikamet etmektedir. Bu yıl sonunda Hollanda'nın nüfusunun 18 milyona ulaşması beklenmektedir.

Her bireyin göç etme nedeni farklıdır. Yurtdışına yerleşme nedenleri sadece ekonomik ve siyasi sebeplerle sınırlı değildir. Bazıları için, Anadolu'da keşfedilmemiş olan bilinmezlere ulaşma isteği, yeni denizlere açılma arzusu veya otoriter bir aile yapısından kaçma ihtiyacı gibi kişisel nedenler de etkili olabilir. Bazı Anadolu insanlarının hedefi basitti: "Bir ev, bir traktör ve 10 dönümlük tarla."

Gurbetteki mutluluk kişiseldir. Toplumsal bir kültüre sahip olsak da, bireysel memnuniyet ve mutluluk kişiseldir. Bir kişinin mutlu olduğu bir durum, başkası için mutlu olmayabilir. Bazılarımız yaşamlarını şikayet ederek geçirirken, bazılarımız ise bu sorunları kabul eder ve aşar.

Hollanda'da, toplumsal bir "biz" kültürüne sahip olsak da, ayrımcılık ve ırkçılığın kurumsallaştığı bir ülke olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle Hollanda'da doğduğunuz vatan yerine, doyduğunuz vatanı tercih etmeye devam edersiniz.

Hollanda'nın cazip kılan unsuru nedir? Hollanda, güvenli, huzurlu, aile odaklı ve sakin bir yaşam sunar. Eğitim, özel okulların nadir olduğu bir ülkede oldukça önemlidir. Sosyal güvenlik, hukuk ve adalet sistemleri ile sağlık hizmetleri de Hollanda'yı cazip kılan unsurlardır.

2024 yılı bütçelerine bakıldığında, sosyal güvenlik, sağlık ve eğitim giderleri en yüksek sıralarda yer alır. İş ve istihdamın yanı sıra, yaşam kalitesi ve güvencesi, Hollanda'ya göç etmek için önemli etkenlerdir.

Hollanda'da bireysel yaşam, devletin güvencesi altındadır. Toplum içinde birçok ortak yönümüz olsa da, bireysel seçme ve yaşam biçimi Hollanda'da büyük öneme sahiptir. İş, istihdam, konut, gelir, eğitim, sosyal ve kültürel yaşam, kaliteli bir yaşam için gerekli araçlardır.

Nerede doğduğumuz önemli değil; önemli olan gelecekte kaliteli bir eğitim, iş, konut ve yaşam imkanlarına sahip olmamızdır. Anadolu insanı gibi "Hem giderim hem ağlarım" hesabıyla yaşamı sürdürürüz. Gurbette yaşarken özlem duyduğumuz memleket Anadolu'yu asla unutmayız.

Saygılarımla.

Nejat Sucu