Hollanda’da seçmenlerin %59'unun hangi partiye oy vereceğini bilmediği ortaya çıktı


  • Kayıt: 18.11.2023 10:55:56 Güncelleme: 18.11.2023 10:55:56

Hollanda’da seçmenlerin %59'unun hangi partiye oy vereceğini bilmediği ortaya çıktı

22 Kasım 2023 tarihinde yapılacak olan Hollanda Temsilciler Meclisi seçimleri, ülkedeki siyasi güvensizlik krizini gözler önüne seriyor. Seçimlere sadece bir hafta kala, seçmenlerin %59'unun hangi partiye oy vereceğini bilmediği ortaya çıktı. Bu durum, Hollanda siyasi tarihinde görülmemiş bir durumdur.

Hollanda'da siyasi güvensizlik krizinin nedenleri

Bu krizin nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

  • Son 30 yılda, Hollanda siyasetinde ideolojik farklılıklar azalarak, tüm siyasi partiler birbirine benzemeye başladı. Bu durum, seçmenlerin partiler arasında bir tercih yapmasını zorlaştırıyor.
  • Zengin ve refah seviyesi yüksek bir toplumu mutlu etmek, 50 yıl öncesine göre daha zor. Gelişen teknoloji ve küreselleşme, insanların beklentilerini artırıyor. Bu durum, seçmenlerin mevcut siyasi sistemden memnun olmamalarına neden oluyor.
  • Her küçük marjinal grup, kendi ideolojisinin üstün ve hakim olmasını istiyor. Bu durum, siyasi sistemin kutuplaşmasını ve istikrarsızlığını artırıyor.
  • Hollanda'da uzun yıllardır var olan yoksulluk ve yalnızlık problemi devam ediyor. Bu sorunlar, seçmenlerin siyasi sistemden uzaklaşmasına neden oluyor.
  • Hollandalılar, kendi ülkelerinde gelir dağılımından pay alamadıkları ve göçmenlerin kendilerinden daha iyi yararlandıklarına inanıyorlar. Bu algı, seçmenlerin siyasi sisteme olan güvenini sarsıyor.
  • Çevre, eğitim, sosyal yaşam gibi konularda kronik sorunlar var. Bu sorunlar, seçmenlerin siyasi sistemden beklentilerini artırıyor.
  • Devlet ve vatandaş arasındaki güven ilişkisi zayıf. Bu durum, seçmenlerin siyasi sisteme olan güvenini azaltıyor.
  • Yaşama borçla başlayan ve eşit aile ve çevre imkanları olmayan bir kesim var.Bu durum, seçmenlerin siyasi sisteme olan güvenini sarsıyor.

Sonuç

Hollanda'da siyasi güvensizlik krizinin nedenleri, ülkenin sosyo-ekonomik ve siyasi yapısındaki derin değişimlerden kaynaklanıyor. Bu krizin çözümü için, siyasi partilerin birbirinden farklı ve özgün politikalar üretmesi, devlet ve vatandaş arasındaki güven ilişkisinin yeniden tesis edilmesi ve ülkenin kronik sorunlarının çözümü gerekiyor.

Nejat SUCU