22 Kasım’da, Olmayacak Duaya Amin Demek Gibi?


  • Kayıt: 20.11.2023 07:14:34 Güncelleme: 20.11.2023 07:14:34

22 Kasım’da, Olmayacak Duaya Amin Demek Gibi?

22 Kasım 2023 tarihinde Hollanda’da 26 siyasi parti, 1126 aday ile 150 üyesi bulunan Hollanda Temsilciler Meclisi’nde temsil hakkı arayacak. Her bir milletvekili için kullanılan oy oranına göre 70 bin ile 75 bin arasında bir oy gerekli.

Bu arada, Türk milletvekili adaylarının büyük çoğunluğunun Hollanda Temsilciler Meclisi’nde temsil hakkı ve şansı hemen hemen yok denecek kadar az. Bizde buna “olamayacak duaya amin demek” derler. Gerçekleşmeyeceği daha işin başında belli olana bir girişim için onay vermek. Sonuç vermeyecek bir işe ve politik yarışa girişmek.

Bazı adayların partilerinin yeterli derecede oy alacakları seçim araştırmalarında gözüküyor. Bazı adayların partilerinde sıraları seçilecek sıralarda olduklarından seçilme olanakları doğmakta.

Geçen yıllarda Hollanda Temsilciler Meclisi seçimlerinde seçilen Türk kökenli milletvekilleri iyi sınav veremediler. Geçen yıllarda göçmenlerin yarım emeklilik AOW, geride kalanlar ödeneği ANW, geri dönüş yasası ve 1 Ocak 2000’de yürürlüğe giren WET BEU hakkında bir önerge bile vermediler.

Tercihli oylar ise en az bir temsilciye düşün oyun 75.000 binin yüzde 25’i ve artı 1 olarak 18 bin 751 oy alması gerekir ama bunu hak edebilecek aday göremiyorum.

Evet, Hollanda’da sağa kayan temsili çoğunluk

Hollanda’da var olan kalıcı haklarımız Hollanda’da çalışma hayatımızın başlaması (Wervingsland/migraneten), seçme seçilme hakkı (De kiesrecht) ve Hollanda vatandaşlığı opsiyon (Optie regeling) uygulması ile çifte vatandaşlık uygulması CDA ve PvdA hükümetleri koalisyonu döneminde gerçekleşti.

O dönemin Başbakanı Ruud Lubbers (CDA) yapmış bulunduğu davette ne demişti? “Gelin Hollanda vatandaşı olalım, ve Kraliçemizde sizin kraliçeniz olsun” demişti.

Yeni bir gelecek sağ hükümetin bilinmezleri

Evet, yeni bir sağ koalisyon hükümetinin ilk öncelikle alacağı tedbirler; Hollanda’ya yeni göç ve mülteci dalgalarını engelleyecek tedbirler. Aile birleşimi daha da zor kılınabilir.

Bu arada AB’de ve AB dışından gelen göçmenlere var olan sosyal güvenlik desteklerine sınırlama tedbirleri alabilir. Yeni sağcı, konservatif, muhafazakar, PanHollandist ve PanHristiyan bir koalisyon aynı zamanda işverenlerin temsilcileri de olacaktır.

Gelecek kabine döneminde Hollanda’ya yeni iş gücü ve işçi göçünü düzenleyen göç yasaları ve gerekli olan, nitelikli, vasıflı ve kabiliyetli insan kaynaklarını Hollanda’ya taşınmasını gündeme getireceğini beklemekteyim. Yeni iş ve süper beyinlerin kapitalizmin çarklarının dönmesi için, belki de dün ve geçen yüzyıldan daha çok gereklidir.

Ne diyelim, 22 Kasım Hollanda Temsilciler Meclisi Seçimleri hepimizi hayırlı ve uğurlu olsun. Saygılar.

Nejat SUCU