Hollanda Kasım Ayı Politik Gündemi


  • Kayıt: 27.11.2023 18:19:45 Güncelleme: 27.11.2023 18:19:45

Hollanda Kasım Ayı Politik Gündemi

22 Kasım 2023 tarihinde düzenlenen Hollanda Temsilciler Meclisi erken seçimlerinin sonuçları, kimseyi mutlu etmedi.

Mevcut koalisyon hükümetinden duyulan memnuniyetsizlik ve çözümsüzlük, yeni seçim sonuçlarıyla daha da belirginleşti.

Hollanda halkının tepki ve protestoyla doğru bir seçim yaptığı söylemek için henüz erken, ancak gözlenen son gelişmelerin güçlü ve çoğunluk hükümetinin göreve başlamasının zor olacağı kesin.

Kurulan yeni bir kabinenin ömrünün ne olacağını şimdiden kestirmek zor, ancak yine 2 yıl içinde yeni bir erken seçim yolda görünüyor.

İşverenler sendikaları VNO-NCW başkanı Ingrid Thyssen, hiçbir partinin kurulacak koalisyon öncesinde kapılarını kapatmamaları gerektiğini belirtmiş bulunuyor. Gelecek yıllarda Philips ve ASML gibi büyük küresel sermayenin temsilci holdinglerin gelecekte yeni bilgi göçmenlerine (Kennismigranten) ihtiyaç duyacağını belirtmiş bulunuyor.

Bu arada VVD partisine belirli çevrelerden PVV koalisyonuna katılması için baskı yapıldığı ve VVD'nin belirli pazarlık ve ödünlerle (compromis) koalisyona katılmak zorunda kalacağı da bekleniyor.

Türk ve Müslümanların temsilcisi DENK partisi 3 temsilci ile yola devam ederken, geçen 3 yılda büyük parti olma ve Hollanda'yı yönetmeye aday görünmüyor. Her ne kadar içerik olarak benzemese de, 1918'den bu yana faaliyet gösteren Remormist Protestan kökten Hristiyanların temsilcisi olan "De Staatkundig Gereformeerde Partij SGP" ile DENK ile şekil ve oluşum olarak benzetmek mümkün (Verzuiling). O zaman DENK partisinin Türk ve Müslümanların SGP'si olarak değerlendirebiliriz.

Saygılarımla,

Nejat Sucu