Hollanda'da Çok Kültürlü Yaşamın Yorgunluğu


  • Kayıt: 04.12.2023 12:32:08 Güncelleme: 04.12.2023 12:32:08

Hollanda'da Çok Kültürlü Yaşamın Yorgunluğu

Çok kültürlü bir yaşam, Hollanda'da zenginlik ve artı değer olarak görülebilir (Verrijking). Ancak yaşam, belirli dönemlerinde beraberinde getirdiği zorluklarla insanı yorar. Fiziksel olarak dinlenmek ve yorgunluğu atmak mümkün olsa da, ruhsal olarak yorgunluk ve tedavisi daha karmaşık bir süreçtir.

Hollanda'da iki kültürle iç içe yaşam, zenginlik olarak kabul edilse de, bu durum beraberinde ekstra yük ve stres getirir, özellikle çalışan anne babalara ek stres ve yük getirir. 24 saatlik ekonomi ve yaşam faaliyetleri, insanları zamanla yorar ve sahip olunan enerji azalır.

Sürekli faaliyet ve yoğun hizmet, aile üyelerinde çalışma temposunu yükseltir, bu da Avrupa'daki sosyal post-modern toplumlarında insanları yorar ve zamanla enerji seviyelerini düşürerek ruhsal sorunları beraberinde getirir.

Uyum, katılım, entegrasyon, akültürasyon ve asimilasyon süreçlerinde kültürel karmaşa, var olan toplumsal ve hukuksal kuralların dışına çıkarak sorunların çözümsüzleşmesine neden olabilir. Bu durumda uzman, yetkili ve etkili kurumlardan destek almak ve tıbbi gereklilikleri yerine getirmek önemlidir.

Yaşamı yeniden planlamak, gerekli olanı belirlemek ve bazı alışkanlıkları terk etmek gerekebilir. Herkesin yaşamında tüm istediklerini yapabildiğini düşünmek gerçekçi değildir.

Bazen hayal edilemeyecek yaşam hikayeleri de mevcuttur. Göre kasabasında kuzu çobanı Yaşar'ın ikizleri Ayşe ve Ahmet, babalarıyla birlikte rızklarını çıkarıyorlardı. Baba, 1970'lerin başında Fransa'ya iş göçü yaparak Paris'e yerleşti. Sosyal medyada karşılaştığım bu ikizler, Sarbonne Üniversitesi'nde Tıp Kardiyoloji bölümünden mezun oldular ve daha sonra aynı üniversitede profesör olarak ders vermeye başladılar. Bu başarı, onlara ve kendilerine destek olan insanlara bir şans ve fırsat vermenin güzelliğini gösteriyor.

Kişilik ve eğitim, bireysel karakterimizi, kimliğimizi ve yaşamı nasıl değerlendirdiğimize bağlıdır. Hollanda'da yaşam, çok kültürlü ve seçeneklidir. Farklılıklarımızın güzellik olduğunu bilmek, birbirimize saygı göstermek önemlidir. Saygılı bir şekilde farklı fikirler, yaşam tarzları ve kültürlerle uyum içinde bir barış toplumu oluşturabiliriz.

Toplumsal eşitlik için farkları kapatmak önemlidir. Bu nedenle 24 saatte 16 saat çalışmak gerekir. Gerçek mutluluk ve huzur, sahip olduklarımızla mutlu olmayı bilmek ve daha iyisi için çalışmaktan geçer. Ancak 16 saat çalışmak da huzursuzluğa ve mutsuzluğa neden olabilir, bu da yaşamdan ve stresten şikayet etmemize yol açar.

Saygılarımla,

Nejat Sucu.