Mark Rutte, Hollanda'nın En Uzun Dönem Görev Yapan Başbakanı


  • Kayıt: 05.12.2023 21:42:51 Güncelleme: 05.12.2023 21:42:51

Mark Rutte, Hollanda'nın En Uzun Dönem Görev Yapan Başbakanı

Hollanda'nın en uzun dönem başbakanlık yapan, 4 seçim kazanan ve 4 koalisyon hükümeti kuran devrik Başbakanı Mark Rutte. Rutte, 2 Ağustos 2022 tarihinde Hollanda'nın en uzun dönem, 4311 gün başbakanlık yapmış bulunmaktaydı. Evet, Hollanda'nın devrik Başbakanı Mark Rutte 14 Ekim 2010 tarihinden bu yana görev yapmaktadır.

Yeni hükümet kurulup göreve başladığı tarihe kadar görevine devrik koalisyon hükümeti Başbakanı olarak devam edecek. Hollanda siyasi partileri ve Temsilciler Meclisi'nin yarın 6 Aralık 2023 tarihinde 80 yeni milletvekili toplam 150 Temsilciler Meclisi üyesi yemin ederek veya söz vererek göreve başlayacaklar. 22 Kasım 2023 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde 80 milletvekili bugün 5 Aralık 2023 tarihinde Hollanda Temsilciler Meclisine veda ettiler. Görevde kaldıkları süreye göre belirli bir süre işsizlik ödeneği (Wachtgeldregeling) alacaklar.

Seçimler öncesinde, anında ve bugünde Hollanda'da görevinden istifa etmiş devrik (Demissioner) Mark Rutte 4. Koalisyon hükümeti (VVD 24, D66 9, CDA 5, CU 3) göreve devam ediyor. Tabii ki Başbakan, bakanlar ve devlet sekreterleri görevlerine yeni bir kabine kuruluna dek devam edecekler. Bu 4 partili koalisyon Hollanda Temsilciler Meclisinde salt çoğunluğa (75 + 1) sahip değiller. Koalisyon ortaklarının 22 Kasım seçimlerinden sonra 41 milletvekili ile temsil edildiklerini görmekteyiz.

Korona krizi ile birlikte Rusya-Ukrayna Savaşı ardından politikada güvensizlik Hollanda'ya komşular imrenerek baktılar. Korona, enerji, gıda ve fakirlikle mücadele politikalarını cesurca yürürlüğe koyan, kafasını kuma gömmeyen bir Mark Rutte 4. Koalisyonu gördük.

Cıplak gözle görmek mümkün. Yatırımların devam ettiği, ekonomik dengelerin düzgün olduğu, yargı ve yürütmenin iyi derecede balanslandığı, işsizlik ve fakirlikte mücadelede başarılı politikalarla, her daralana yardıma koşan bir hükümet faaliyetlerini gözledik.

Türk göçmenlerin Altın Çağı

Küresel ve kısır politik çekişmelerin dışında Hollanda Türk toplumuna seküler, eşit vatandaşlar olarak değer veren, mevki, görev ve hizmet olarak son 10 yıl ben inşallah yanılırım "Türklerin ve göçmenlerin Altın Çağı'nı" yaşadıklarını söyleyebilirim. Çalışanda rekor artış, iflaslar ve işsizlik oranında son 15 yılın en düşük oranı (CBS).

Beğenmeyen, sanki illede sana ve bana mı benzeyecek? Tabii ki bizlere benzemeyen, dili, dini, dibi, kökeni ve kültürel yaşam değerleri farklı bir ülke ve farklı bir Neoliberal Kapitalist Sosyal Hukuk Devleti Hollanda.

Seçim Sonuçları

Bunu yanında, skandallar ve çözülemeyen çözümsüzlüklerin yanında getirdiği Ego ve bencil Hollanda'yı tatmin ve mutlu kılamama politikalarında başarısız bir hükümet izlenimi ve propagandası seçime giden bir yol haritasıydı.

Sanki Hollanda'yı biz yöneteceğiz gibi? Evet bizlerde Hollanda'yı yönetiriz ama bir Hollandalıdan daha iyi Hollandalı olmak ve Kral'dan daha çok Kralcı olmak şartıyla.

Son Sözler

Yağmurdan kaçarken doluya tutulduk. Bir tehlikeden, güç bir durumdan kaçarken daha kötüsüyle karşılaşmak. Evet seçimlerin beli olmasında ne gerek vardı, daha iyisi mi gelecek diye kendi kendime sormadan geçememiştim.

Korktuğum da başıma geldi. Daha iyisini ararken, daha çözümsüz olan PVV'ye yönetim hakkı verdik. Bilenmez ama beterin beteri vardır derler ama, umutlarımız sonsuz ve stratejik oylarımız daha güzelini bulacaktır inşallah. Saygılar.

Nejat Sucu