Hollanda Aralık Ayı, Sosyo-Politik Analizi


  • Kayıt: 19.12.2023 22:16:18 Güncelleme: 19.12.2023 22:17:26

Hollanda Aralık Ayı, Sosyo-Politik Analizi

“Hollanda göçmenleri yağmurdan kaçarken doluyu tutuldular”

Hollanda'da var olan göçmen karşıtı politik temsili ve beklenen uygulamalar her geçen gün artarak devam etmekte. Geçimsiz, var olanı bölüşümü beceremeyen, birbirine saygıyı en kutsal yaşam hakkını yok ederek yaşadıkları köylerini, şehirlerini ve ülkelerini cehenneme çeviren beyni yıkanmış cahil Afrika, Asya, Orta Doğu ve Uzak Doğu hakları ve insanı yaşadıkları cehennemden uzaklaşarak dinsiz, ketter ve kuralsız Batı Avrupa'ya ve sığınmaya devam ediyor.

Hollanda'ya her yıl yerleşen 50 bin mültecinin başvuru ve koruma merkezlerinde barındırma, gerçek olan mülteciyi seçmekte büyük zorluklar içerisinde, aciz kalan bir hükümet ve koalisyon ortakları.

Göçmenlerin ikamet izninden sonra, onların süresiz ikamet edecekleri ve gerekli konutları bulmada 342 Hollanda belediyesi aciz kalmaktalar. Belediyelerin yönetimleri topyekün mültecilerin belediyelere yerleşmelerine karşı.

Göçmen karşıtı politikaları ne zamana kadar seçmen taçlandıracak?

Seçimler beklenmeyen bir alternatif ve var olan çözümsüzlük politikaları bulurda yine bizim "PVV" bulur diyen toplumsal yönelim ("Schapenmentaliteit") ("koyun mentalitesi") Hollanda Temsilciler Meclisi seçimlerinde 37 temsilci ile birinci parti konumuna geldi ve bugün itibariyle Hollanda yeni koalisyonunu kurma çalışmalarına başladı.

Bugün yapılan kamuoyu araştırmalarına göre; PVV yine 10 milletvekili ile oylarını artırarak 47 temsile çıkmış bulunmakta. Hep birlikte göreceğiz, gaz dolan balon ne zamana kadar uçmaya devam edecek. Kesin ama ne zaman ütopik balon ne zamana kadar uçacak ve eninde sonunda patlayacak.

Seçimlerde 8 ile 12 arasında bile temsili beklenti ile Hollanda Temsilciler Meclisi'nde temsil edileceği beklenen DENK Hollanda göçmen temsili 3 temsilci ile yoluna devam etme yetkisi Faslı, Türk ve Müslüman seçmenler tarafından verildi. Sembol ve geleceği kurmada dışlama, ırkçılığı, bölücülüğü ve yabancı düşmanlığına karşı, protesto ses olarak sesini sembolik olsa da duyurması mümkündür.

Gelecek kış biraz daha üşüyeceğiz

Evet ben daha önce dediğim gibi beğenmediğimiz son geçen 10 yıl "Türk-Müslümanların Altın Çağı" idi. ("De Goudeneeuw van de Turken en Moslims"). Her ne kadar var olan hakları beğenmez ve eşit vatandaş olmadığımızı söylesek de, gelir, mülk ve yerleşik pozisyonlarımızı her çephede savunarak korumamız gerekli. Çünkü zaman ve var olan politik elit, var olan göçmenlerin yerlerine ve kazançlarına göz dikmişe benziyor.

Var olan politikalara göçmenlerin ve mültecilerin Hollanda'ya yerleşimini karşı uygulamalar ve politikaları hep birlikte göreceğiz. Tabii ki bu politikalardan yerleşik yaşama geçiş yapan geleneksel Türk ve Faslı göçmenler de olumsuz etkilenecek.

Yalnız var olan bir sorun var?

Beklenmeyen seçim sonuçları "Yağmurdan kaçarken doluya tutulma" olarak değerlendirdik te, bu konuda geleceğe yönelik hangi akıllı, aklısever, mantıklı, gerçekçi politikalar yürütmemiz gerektiğini bir Allah'ın kulu dile ve kurumsal olarak söze getiremiyoruz. Aslen gerçek olan bilgi ve yeni politikalar üretmede entelektüel Hollanda fakirliğimiz" olarak değerlendirebiliriz.

Belki "Hollanda Ay tutulması", o zaman; yarın doğacak yeni gün ve doğacak güneş ile yeniden Hollanda'da bir göçmen varlığımız devam edecektir.

Saygı ve sevgilerimle Hoş ve kalın.

Nejat Mustafa

Sosyal hizmet uzmanı