Gün Batımında Hollanda Gurbetini; Hissetmek, Gözlemek, Koklamak ve Anlamak


  • Kayıt: 19.12.2023 23:50:02 Güncelleme: 19.12.2023 23:50:02

Gün Batımında Hollanda Gurbetini; Hissetmek, Gözlemek, Koklamak ve Anlamak

Gurbet güzeldir, hoştur, giyimini, yemeğini ve içmeni değiştirir. Güzel konuşmayı, şehirli gibi giyinmeye ve yürümeyi öğretir. Velhasıl gurbet, bir yaşam biçimi olup bireyin gelişimine doğduğun topraklarda sahip olamayacağın olanaklarını sunar.

Aynı zamanda yabancı ellerde, dilini, dinini, kültürünü ve yaşam biçimlerini bildiğimiz bir yaşam biçimi, bir çeşit “Beşik kertmesi” gibidir gurbet. Hep yaşamayı istersin gurbetinde, hep de bir ömür keşke ve keşkelerle doludur özlem ve geride kalanlarımızla.

Gurbet, uzun yıllar önce Bakırköy'ün süslü caddelerinde, süslü ve asortik, frapan ve içini bulandıracak derecede ağır bir parfüm kokulu bir hanımefendinin ayağına kazayla basan, utandığı için, öğrenmediği için, bilemediği için özür dileyemeyen, utangaç Anadolu gencine, o kadına özür dilenmesi gerektiğini öğretendir Hollanda gurbeti.

Gün batımı, gurbette olma, uzakta yaşama, sevdiklerini ulaşamama duygusu en üst duygusallığımızın ulaştığı en son doruk noktasıdır. O an alışagelmişliğin, bilinen kokulardan yoksun kokularla gurbeti ara aradığını bulduğunu zannetmedir gurbetin kokusu. Çok zaman, o alışagelmiş yüzleri ve gözleri ararken bulamamadır.

Evden bisikletle çıkıp, Twente kanalının üzerindeki 100 yıllık çelikten yapılmış, Sanayi Devrimi'nin bir küçük sembolü olan tek yönlü çelik köprüsünü geçtikten sonra, bisikletle; sana doğru esen bir rüzgarla bir koku aman olsa olsa memleketimin kokusu olmalı derken inek çiftliklerinden gelen gübre kokusudur GURBET.

Evet, o anlıkta olsa memlekette olan memleketin kokusunu ve gurbetin kokusunu ciğerlerini doldurabilircesine kadar doldurmak, o ahırların hayvan kokulu gübre kokularıdır gurbet.

O anlık, sıcak Mart ayında çanlanan doğa, hayvanlar ve Sarı Boyalı Göre Ortaokulu'nun 3 sekili bahçesinden o Mart heyecanı ve köylülerinin ahırlarından yaydıkları gübre kokusu ve baharın verdiği o yeni üretim ve çoğalma dürtüsüdür.

Bir bakıyorum ki, yok ben ne Türkiye'de, ne de o Ortaokulun bahçesindeyim. 5 tane Hollanda Holstein inekleri gözlerimi gözlerime dikmişler "Burası Hollanda gurbeti" dercesine gülümsüyorlar Hollanda gurbetinde.

Bazende, o toprağa ilk düşen yağmur damlalarından sonra, o havadaki toprak kokusunu ararsın ama onu hissedemezsin, koklayamazsın ve göremezsin. Bazende Nevşehir'de ekmek fırınında aldığın o tahinli simidin tadını dilimle damağında ararsın ama geçmişte kalan tadları bulamazsın bolluk içindeki gurbette.

Seni en çok, hüzünlü, karamsar, umutsuz, mutsuz ve melankolik kılan ise, gurbette gün bu akşamki gibi her akşamın yeniden yeniden hüzünlü batımıdır GURBET.

Bu konuda ne güzel anlatmış benim gurbet şairim Faruk Nafiz Çamlıbel;

On yıl var ayrıyım Kınadağı'ndan Baba ocağımdan yar kucağından Bir çiçek dermeden sevgi bağından Huduttan hududa atılmışım ben

Nejat SUCU