Ruh Sağlığımız Neden Bozulur?


  • Kayıt: 24.12.2023 22:38:35 Güncelleme: 24.12.2023 22:38:35

Ruh Sağlığımız Neden Bozulur?

Bu akşam, biraz Türkçe yayın yapan televizyon kanallarının haberlerine baktım. Tam 30 dakika boyunca cinayet, olay, kaza, istismar, şiddet, töre, terör, suç ve zanlıların haber ve görüntülerinden başka bir haber yoktu.

Hollanda'nın bir ünlü sözü var "Güzel haber haber değildir / Goed nieuws is geen nieuws". Demek Türkiye'mizde iyi ve güzel haber, haber değil. Hiç mi güzelliklerimiz, hiç mi olumlu haberlerimiz yok? Sanki televizyoncularımızın bir görevi var.

Nedir dersek?

İnsanlarımızı ruhen hasta kılmak. Tabii ki bunun yanında demagogi ve beyin yıkama makineleri televizyon yayınları.

Televizyonlar, bilinmez ama, belli midir özel hastanelerimizin ortaklarıdır?

Gerçekten düşündüm, uzun süre olumsuz haberlere bakanlar, belirli bir süre sonra karamsar ve geleceğe kuşku ve şüpheyle bakan bireyler oluşur. O bireylerden oluşan toplumda, toplumsal güven, paylaşım ve huzur da kalmaz.

Bir de her üç kişiden birinde ateşli silah olduğunu düşünürsek. Toplumsal barışın ve gelecekte birlikte yaşamanın ne derece güvende olduğuna gelin siz karar verin.

3 Hafta Boyunca Basınsız ve Televizyonsuz Tatil

Geçen haftalarda Türkiye'de yıllar sonra, ilk olarak 3 hafta boyunca televizyona bakmadım ve boyalı basının gazetelerini de okumadım.

Avusturya'da çıkan, Hollanda'da De Telegraaf, De Volkskrant, AD ve Trouw gibi günlük gazeteler okumak için siyah-beyaz baskılıdır. "Gazeteye bakalım" diye bir sözümüz de var. Ama ben gazeteye bakan değil ve gazeteyi okuyan Hollanda'yı gördüm. 

Üç hafta boyunca Nevşehir'de ruhum ve gönlüm çok rahattı. Neden mi? Mümkün olduğunca karamsar medyadan uzak durarak etkilenmemeye çalıştım. Siz ne dersiniz?

Ayrıca Nevşehir'de tatilde, uzun uzunca Kapadokya'da yürüyen, o Peri bacalarının arasından bir an kendimi uzayda hissettim. Uzayı gördüm diyeceksiniz ama, bizim Anadolu'nun bitme tükenmez bitmeyen yaşam hayal ve umutları ile bir anlık bilmediğimiz Uzay'da bile hissederseniz.

Her ne kadar yaşam zor, zahmetli de olsa, bitmeyen bitmeyen olumlu yaşam enerjisi ve ütopik güzel gönüllerle ile ulaşabileceğiniz hedefler beklenenden de başarılı olacaktır.

Sevgilerimle nice mutlu seneler dileğiyle.

Nejat SUCU