Hollanda Göçmenlerinin Çaresizliği


  • Kayıt: 26.12.2023 11:43:25 Güncelleme: 26.12.2023 13:27:57

Hollanda Göçmenlerinin Çaresizliği

Hollanda'da yaşayan Türk toplumunun geleceği, Hollanda'nın gelecek yıllarda sosyo-ekonomik ve politikasında sosyal ve hukuk devletinin önemi büyüktür.

Bizleri geçin, ama gelecek nesil uyumlu, eğitimli, yüksek derecede kalifiye eleman, insan ve serbest meslek sahibi olmada Hollanda ekonomisi gelişmesi ve büyümesinde fevkalade önemlidir.

Hollanda hükümeti düştü, büyük başarı. Buna seviniyoruz. Ama Hollanda'da enflasyon yüzde 14'lere ulaştı, enerji krizi, korona krizi ve yaşamı oldukça zorlaştıran yaşam standartlarının pahalanması.

Köktenciler, muhafazakarların, solcuyum diye geçinen uluscuların, neoliberalizmin mültecileri, Hollanda'da mutsuz ve bir an önce Hollanda'da iflas gerçekleşse de bir an önce hep birlikte memlekete dönsek?

Hollanda'da yaşayan Türk göçmenleri olarak, her olumsuz Hollanda gelişmesinde içine düşen bir olumsuzluk ve 40 yıl sosyal güvenlik ödemesi alan, bir yılda 5 sefer izin yapan, çifte vatandaş, çifter çifter her türlü zenginliğe sahip olan mutsuz ve umutsuz bir nesil yarattık.

Kimseye yaranamayan hükümet?

Ne Ali'ye ne de Hansa bir türlü yaranamadı hükümet. 50 milyar işveren, esnaf, sanayici ve girişimcilere destek veren, Enerji tavan fiyatı, enerji destek fonu, sosyal geçim yardımı destekleri ve Korona ile mücadelede toplam devlet kasasından giden 100 milyarı aşan giderleri gördük ama bir türlü kimse kimsenin kıymetini anlayamadık.

Hollanda'da var olan gelişmeleri günlük yayınlayan ve basında paylaşan etkili ve yetkili araştırma tavsiye kurumu CBS;

Raporlar ve ekonomik göstergeler olumlu. Hollanda devlet giderleri ve gelirleri arasında son 3 yılın en iyi olumlu gelişmelerinden bahsediyor CBS. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde, ilk 3 yıldan sonra ilk olarak bütçe 3 milyar euro'luk fazlalık (overschot) verdi.

Hollanda devlet borçları (De staatsschulden) 2023 yılının son 3 çeyrek yılında 14 milyar euro azalarak 467 milyar euro düştü. Bu Hollanda Gayri Safi Milli Hasıla / GSMH (Bruto nationaal product / BBP) gelirinin yüzde 45,9 anlamına gelmekte, 2022 yılsonunda devlet borçları GSMH'nın yüzde 50'si idi.

Daha neler olumlu gidiyor Hollanda?

2024 yılında Enflasyon ve kredi faiz oranları düşmeye devam ediyor. Yüksek enerji giderleri düşmeye devam etmekte. Bunun yanında işsizlik oranı son 10 yılın en düşük seviyesinde. Yüzde 3,5 oranında. Hollanda'da toplam çalışan 10 milyonun biraz üzerinde.

Var olan insan kaynaklarında ve iş ilanları başvurularında insan kaynakları şefinin Hasan, Mehmet ve Ayşe ve Fatma'nın mektuplarını çöpe atma lüksü yok artık,

İyiki artık yok. Var olan arz ve talep (Vraag en aabod) mekanizması Hollanda'da yaşamak isteyen ve seküler Hollanda'da yaşamını devam ettirmek isteyen Türk göçmenlerine de var olan rekabet sistemi içerisinde güzel bir gelecek sunuyor.

Her ne kadar pahalı olan bir ülkede olsa Hollanda, çalışana ve güzel bir gelecek sunuyor demek var olan gelecekteki rekabet ve katılım gücümüze güç katacaktır.

Uyum içinde uyumsuzluk, bolluk içinde yokluk ve yaşamından mutlu ve huzurlu olmayana, kendini iki vatan arasında gel gitlerle kendini bir evde hissetmeyene çokta yapacak bir şey yok. Bazen insan indeksli var olan sorunun çözümünü zamana bırakmak gerek. Zaman bütün insani çözümsüzlükleri çözmekle iktidardır. Gelin bizde öyle yapalım.

Saygı ve sevgiler.

Nejat Mustafa