Evet Tanıdık Geldi, Bu Bizim 44 Yıl Önceki İstanbul’daki Nimet Abla mı?


  • Kayıt: 26.12.2023 13:30:30 Güncelleme: 26.12.2023 13:30:30

Evet Tanıdık Geldi, Bu Bizim 44 Yıl Önceki İstanbul’daki Nimet Abla mı?

Nimet Ablayı ilk olarak İstanbul Sirkecide, 1980 yılı Haziran ayında görmüştüm. 4 haftalık İstanbul ikametimde, zaman çok bolca geziyorum, Aksaray’da dolmuştan indikten sonra, İstanbul Üniversitesi’nin önünden Kapalı çarşıdan Sirkeci’ye iniyorum. O yıllar daha az kalabalık, ama yaşam güvencesi, barış ve güven ortamı da yok. Dikkatli olmak zorundasınız.

Gülhane parkı önünden Sirkeciye inan yolda Morg bulunmaktayız. Hemen her gün mesai saatinde, cenazelerini almaya gelen sağdan ve soldan gençleri görmek mümkündü İstanbul Morgu’nun önünde.

Televizyonda bir bakıyorum, kuyruklar ve kuyruklar var. Yer, İstanbul’da, Nimet Abla Piyango Bayii. 1928 yılından beri umut dağıtmaya devam ediyor. Kimse, kimseyi zorlamıyor. Bizde geçmişte o anlık piyangodan milyarder olmak ve kazanmak için veya çeşitli kurumlara yardım için piyango biletlerimiz oldu.

Ben, bence, Milli Piyangoyu, Lotto’yu ve Totto’yu pek sevemedim. Neden mi? “Çünkü sahte umut veriyor, çalışmadan ve üretmeden rahat, lüks bir yaşam umudu.”

Hepimiz geçmişte gördük. Çalışmadan, üretmeden ve küresel ekonomilerle yarışmadan o yaşanılan ülkenin ne zenginliği ne de refahı olacaktır.

Bir bakıyorum. Nimet Abla Piyango Bayii’sinde bekleyen saçları beyazlamış emekli amcalar ve teyzeler. Milli Piyango’dan büyük ikramiye çıkarsa ne yaparsınız diyor spiker?

Tabii ki ilk cevap, çocuklarıma ve torunlarıma harcarım. Belki de büyüklerimiz bilmeden, çocuklarını ve torunlarını çok, çok kazanmaya, çalışmadan lüks yaşama özendiriyorlar.

Tabii ki haklı olarak uzun yıllar kiradan, ev sahibinin keyfi uygulamalarından ve nazından usanmış değerli emekliler de var. Ne güzel olur kafamızı sokacağımız bir konutumuz ve damımız olsun.

Türkiye’de Yaşananlar?

Türkiye’de tüm yaşananları burada anlatmak ve yazmak zor ama, genel sorunun ve kavganın “pastadan pay alma kavgası” olduğunu düşünüyorum. Pay almak güzelde, aldığın pay çocuklarının ve torunlarının 100 yıllık geleceği için olursa o zaman, pastadan diğer çoğunluğa yeterli pay kalmaz, o zaman sosyal adalet ve huzurdan söz etmemiz mümkün olamaz.

Hollanda ve Küresel Zenginlik

Bütün küresel paylaşım sorunu her geçen yıl Dolar ve Euro milyarderlerinin artması en güzel örneği ve sonucu. Bugün bütün ülkelerde milyarder sayısı toplam dolar milyarderi sayısı 2023’te 2544 olarak tespit edilmiş bulunmaktadır.

Hollanda 2023 yılı milyarder ve zenginin malı yüzde 4,7 artarak toplam milyarder € 51 ile ulaşmış bulunmaktadır. Bu toplam 51 zengin, varlıklı ve dünya zengini insanın, mal, mül ve para varlığı 2023 yılında € 241 milyar euroya ulaşmış bulunmaktadır.

Kumar ve şans oyunları, dijital kumar ve pramit oyunları buz kütlesinin üzerine bina yapmaya benzer. Bunun en yakın örneklerini son yıllarda bolca görmekteyiz.

Sorun Nasıl Çözülür?

İnsan hak ve hukukuna saygılı, adil bir paylaşım kültürünü kabul eden ve yasalarla bunu uygulayan toplumlar mutlu, refah ve yaşamdan tat alarak yaşayacaklardır. Yine bireysel gelişim ve bireysel bilinç toplamsal gelişimi sağlayacaktır. Tüm zenginliklerin bir arada toplandığı bir ülkeye sahibiz. Neden bu zenginliklerle mutlu bireyler ve Türkiye olmayalım?.

En önemlisi ise, kanaat etmeyi ve mutlulukta kanaat etmenin rolünü de öğrenmek gerek.

2024 yılında, tüm mutluluklar ve güzellikler sizlerle olsun.

Mustafa Nejat Sucu