Yeni Yılda Türklerin Hollanda'ya Aidiyet Duygusu ve Yaşamı İmtihanı


  • Kayıt: 01.01.2024 14:07:36 Güncelleme: 01.01.2024 14:07:36

Yeni Yılda Türklerin Hollanda'ya Aidiyet Duygusu ve Yaşamı İmtihanı

Yıllar önce, Adalet Bakanlığı Devlet Sekreteri Almelo Kütüphanesi'nde "Çifte Bağlılık" diye bir tez öne sürmüştü ve benim de hoşuma gitmişti. Genelde hoşumuza giden, bizim geleceğimizi olumlu etkileyen fikir ve davranışları onaylar ve hoşumuza gittiğini belirtiriz.

Bazen aidiyet duygusunun dozunu ayarlayamayanlardan oluruz, o kadar bağlı olmak, tüm geçmişi bir kenara bırakarak kendini Hollandalı hissedeme, asimile olma, hatta daha da ileri giderek "Kraldan çok kralcı o" sözünün ve terimine uygun bir yeni kimlik ve vatandaşlık.

Yıllar sonra Türk göçmenlerinin %40'ının kendilerini Hollanda toplumunun parçası hissetmedikleri, Anavatan Türkiye'nin Hollanda'da siyasi yaşamın önüne geçtiği bir süreç gördük. Artık göçmen karşıtı söylemlerin gayet olağan karşılandığı, ötekileştirici, en temel inanç, insan ve yaşam haklarının sınırlandırılmasını isteyen popülist politikacının taban bulduğu bir Hollanda ile karşı karşıya geldik.

Geldik 22 Kasım, erken Hollanda Temsilciler Meclisi seçimlerine. 

Hiç beklenmeyen ve göç ve göçmen karşıtı parti PVV sandıktan birinci çıktı. Her ne kadar bu ülke Hollanda o kadar kolay terk edilmesi mümkün görünmese de, Kendini yeni vatanda hissetmeyenlerin oranında yeniden yükseliş gözlemlendi Hollanda'da.

Seçmeye zorlanma ve zorlanma?

Tabii ki, Türk göçmenleri gelecek yıllarda sahip oldukları hakları kaybetmemek için, yeni eşit ve kaliteli bir yaşam için Hollanda'da mücadele edeceklerdir. Bilinmez ama, her Türk göçmeni Hollanda'ya bağlılığını ispatlamak veya ispatlamak için gereksiz bir enerji harcayacağı kesin gözükmektedir.

Var olan siyasi partilerde siyasi güç olabilmek?

Hollanda'da var olan siyasi partilerde kalarak, aktif görev alarak hizmet vermek mümkündür. Bütün Türk kökenli göçmenlerinin bir siyasi partide görev alması da doğal ve olağan değildir. İnsanın doğal yapısı, kökeni, siyasi ve inancı her zaman bir siyasi partiyi seçme imkanı da vermemektedir. Onun için dün olduğu gibi, bugün ve yarın bütün Hollanda siyasi partilerinde görev almayı savunacağım.

Türk göçmenlerinin büyük bir kesimi Hollanda'da yaşamak, kendileri, çocukları ve torunları için Hollanda'da iyi bir gelecek istemektedirler.

Günah keçisi (Zondebok mekanizması)

Her dönemde, ekonomik ve sosyal krizlerde sistemler genelde sorunu kabul edip çare aramak yerine, bir suçlu "Günah Keçisi" arar ve bulurlar. Dün ve bugün; Hollanda'da bu bazen Faslılar, Suriyeli mülteciler ve bazen de Türkler olur.

Hollanda için ölmek mi gerek?

Uzak Doğu'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden, Koreliler, Çinliler, Vietnamlılar uzun yıllar ABD vatandaşları olarak eşit kabul görmezler. Ne zaman, Amerikan Ordusunda savaşırlar ve ölürler, o zaman eşit ABD vatandaşları olarak kabul görmeye ve Anayasada birinci sınıf vatandaşlar olarak değer bulurlar.

Hollanda ordusunda görev yapan Faslı ve Türk kökenli askerler de bulunmaktadır. Birkaç yıl önce Mali'de BM Barış Gücünde görev yapan Faslı kökenli bir Hollandalı asker Havan topu kazasında yaşamını yitirmişti.

Tabii ki gönül ister ki, savaşlar olmasın. Gençlerimiz ömürlerinin genç baharında ölmesinler. Güzel gülümseyen günler dileğimle hoşça kalın.

Nejat SUCU