Mutluluk, Hollanda'da da Satılmıyor ki, Biz de Satın Alalım


  • Kayıt: 05.01.2024 11:41:23 Güncelleme: 05.01.2024 11:41:23

Mutluluk, Hollanda'da da Satılmıyor ki, Biz de Satın Alalım

Yüzde %00,01'de olsa, mutlu olmayı diyenlere ve yaşayanlara ne mutlu güzellikler içinde mutlu olabilene.

Evet, bugün yazacak bir konu buldum mu bilmiyorum? Bu gece sosyal medyada gezinirken Hollanda'nın Merkez İstatistik Bürosu'nun 2022 tarihli "Göçmenlerin ve Türklerin mutluluk raporunu" buldum.

Kısaca göz gezdirdim ama, çok özel bilgilere rastlamadım.

Mutluluk nedir?

Her bireyin mutlaka mutluluğu tanımlaması farklıdır. Ama mutlu olabilmenin en önemli temel şartları ise; başımızı sokacağımız bir konut, yaşımıza göre sağlık, rahat geçinecek kadar gelir ve çok çok önemli olan insanın kendini güvende hissederek yaşamını devam ettirmesidir.

Bunu yanında diğer mutluluğu sürekli ve kaliteli kılan biyolojik, fizyolojik, aile, eğitim, yaşanılan ülke olanakları, sağlık, istihdam ve kendini o yaşanılan ülkeye ait olma "Aidiyet duygusu ve hissine sahip olma duygusudur" diye düşünüyorum.

İki ülkeye ait olabilmek?

İki ülkeye bağlı (sadık/loyaal) olmak mutlu olmada, hangi yönden bakarsak o göre bizleri mutlu ve mutsuz yapabilir. Yaşadığımız ülkenin kendi gelenek göreneklere göre yaşamıyorsa, o ülkenin yaşam kültürünü değiştiremediğimize göre, bizden onlara benzemediğimize göre (? ) bundan da mutsuz ve huzursuz oluruz.

Bir Milyon Müslümandan etkilenen ve Müslümanlığı seçen Hollandalı sayısı?

Geçen 60 yılda Müslüman olan Hollandalı sayısı sadece 15 bin. Bir milyon Hollandalı Müslümanın tüm Hollanda'yı Müslüman yapacaklarını, 60 yıl önce kiliselerde vaaz eden papazların korkusu boşa çıktı. Kim kimi ve kim hak ve hukuku temsil ediyor Hollanda'da?

Post-Modern Neoliberalizm Hollandası?

Zaman, bilgi, tecrübe ve yaşam biçimleri süper hızla değişen bir toplumda yaşıyoruz. Azgın saldırgan tüketim toplumu, mutlu toplum olarak boyalı basın tarafından beyinlerimiz istila edilmiş durumda, Tüketemeyende tabiki kendini mutsuz hissediyor. Bütün olumlu ve olumsuz kavramların birbiriyle karıştığı ve gerçekçi doğruların yarın olmadığı rüyada gibi bir yaşamla birlikte olmak zorundayız.

Değişmeyen ve zamana uyum sağlamayan, geleneklere sıkı sıkıya bağlı toplumların değişimi kabul etmeyerek var olanı güvenli limanı korumak istemesi anlaşılır, hızlı bir şekilde erozyona uğrayan ve değişen kendi insanını görerek mutsuz olması gayet anlaşılır ama, başkarını kendisi gibi yaşamaya mahkum etmesi kabul edilemez. Bir birey başka bir bireyin bireysel özgürlüğünü sınırlaması ve pranga vurması zor ve tartışılır bir konu. Tabiki gelecekte seküler bir Hollanda toplumu ile birlikte yaşamak zorundayız. Tabiki isteyen Hollandayı vatan olarak bırakıp Doğu'da veya Batı'da bir cennet ülkeye yerleşmekte mümkün. Bizden önceleri var, geçen Avrupa'ya mülteci başvurusu yapan sayısı 1 milyon.

Mutlu ve mutsuzlar

Evet bir toplumda açık ve gizli mutlular ve mutsuzlar vardır. Mutluluk sanatını tanımayan ve öğrenemeyen birey ve toplumlar devamlı başkalarının mutsuz olmasını da isterler. Yalnız o anda olsa mutlu ve mutsuz olmak toplumsal ilişkilere bağlı olup, çevremizde birlikte yaşadığımız insanlar da sizin mutluluğunuzu belirler. Yakınındaki kendi mutlu insanlarından mutsuz olurlar. Bazen bilmeyerek.

Mutluluk bir ders olarak okunmalıdır

Evet, mutluluk bir ders olarak okullarımızda okunmalıdır. Mutluluğu öğrendiğimiz ve yaşadığımız zaman o mutlu ülkede barış, refah ve zenginlik oluşur.

Medeni bir düşünme ve paylaşmak için zor bir konuda olsa, ben bir başlangıç yaptım. Siz ne dersiniz? Mutlu ve sevgi dolu 2024 dilekleriyle.

Nejat Mustafa