31 Mart 2024 Pazar günü, Türkiye'deki seçmenler sandık başına gidiyor


  • Kayıt: 10.01.2024 13:20:19 Güncelleme: 10.01.2024 13:21:07

31 Mart 2024 Pazar günü, Türkiye'deki seçmenler sandık başına gidiyor

Hollanda'dan Türkiye'deki yerel seçimlerde oy kullanmıyoruz. Oy kullanmak, Hollanda'da yaşayan 500 bin Türk göçmeni için uzakta olsa da önemli bir eylem. Bu seçmenler, kendi iş ve günlük faaliyetlerinin yanı sıra Hollanda'dan uzakta olsa bile politik seçimlerde oy kullanmayı seven taraftarlar, partizanlar ve seçmenlerdir.

31 Mart'ta oy kullanabilmek için Türkiye'de ikamet eden ve uzun süre Türkiye'de yaşayan seçmenler, oy kullanma hakkına sahiptirler. Hollanda'dan Türkiye'deki yerel seçimleri destekleyen taraftarlar, sempatizanlar ve partizan Türkler de, küçük de olsa, sosyal medya üzerinden akraba adaylarına destek vermektedir.

Bu seçimlerde 57 milyon 58 bin 636 seçmen, Türkiye'deki mahalli idareler genel seçimlerinde yerel yönetimleri belirleyecek. 81 ilde, 30'u büyük şehir olmak üzere belediye başkanları ve il meclisi üyeleri seçilecek.

2024 Türkiye yerel seçimleri, 31 Mart 2024 tarihinde Türkiye'deki yerel yönetimlerin belirlenmesi için gerçekleştirilecek. Seçim sonuçları, belediye başkanları, büyükşehir belediye başkanları, belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, muhtarlar ve ihtiyar heyetlerini belirleyecek.

Aynı zamanda, bu seçimlerde 922 ilçe belediye başkanı ve ilçe meclisi üyeleri belirlenecek. Toplam 394 belde ve kasabanın belediye başkanları ile belediye meclisleri de bu seçimle şekillenecek.

Türkiye'de toplam 36 bin köy ve 17 bin mahalle olmak üzere, 53 bin muhtarın ve muhtarlık azalarının seçimini gerçekleştireceğiz.

Seçimlerin düzenlenmesi ve sonuçlanması sürecinde il ve ilçe Yüksek Seçim Kurulları sorumlu olup, yasalar çerçevesinde yüksek yetkilerle donatılmışlardır. Tüm yerel yönetimler seçimlerine katılan adaylara şimdiden başarılar dileriz ve seçilen halk temsilcilerine görevlerinde üstün başarılar temenni ederiz. Saygılarımla.

Nejat SUCU