Hollanda Politik Analizi ve Gelecek Hükümet Kurma Çalışmaları


  • Kayıt: 13.01.2024 13:17:35 Güncelleme: 13.01.2024 13:17:35

Hollanda Politik Analizi ve Gelecek Hükümet Kurma Çalışmaları

Dananın kuyruğu koptu kopacak diye sormaktayken, bugün Hollanda kurulacak yeni kabinesi gelecek 2026, 2027 ve 2028 yıllarında tasarruf paketi uygulaması isteniyor.

Evet, beklenen, belki de ertelenen tasarruf planlarını Hollanda yeni koalisyon hükümeti, ilkbahar ön bütçe görüşmelerinde (Voorjaarsbegroting/nota) açıklayacak. Hollanda ekonomisi her ne kadar Avrupa Birliği'ndeki daralmaya eşdeğer yüzde 10 küçülse de, yine sağlıklı büyüyen yatırımlar, iş, istihdam ve azalan devlet borçlarını izliyoruz.

Ortada yeni kabine yok

Hollanda 22 Kasım erken Temsilciler Meclisi seçimlerinden sonra ortaya çıkan beklenmeyen bir politik tercihle, PVV, VVD, BBB ve CDA zorunlu olarak ortak çalışmaya zorlanıyor.

Görüşmelerde Başbakan adayı Wilders, geçen yıllardaki aşırı politik önerileri ve söylemleri sorun olmaya devam ediyor. Her ne kadar çifte vatandaşlığın, camilerin yasaklanması ve Hollanda Anayasası'nda temel hakları ve özgürlükleri kabul etmiş görünse de, her zaman seçmenin tabanına ve tribünlere oynamak isteyen popülist bir PVV göreceğimiz kesin.

Temel sorunlar

Var olan temel sorunlara; fakirlik, karbon emisyonu, gelecek güvencesi, Groningen eyaletinde yeraltından çıkarılan doğal gazın verdiği zarar, sağlık ve bakım gibi toplumsal uyum, kaynaşma ve devlete güveni sağlayacak bir koalisyon gerekli Hollanda'ya.

Koalisyon görüşmeleri eski Rutte II koalisyonunda İçişleri bakanı Ronald Plasterk öncülüğünde (verkenner/formateur) devam etmekte ve her parti görüşmelerinin başında paradan, bütçeden ve harcamadan sorumlu uzmanları ile birlikte katılmaktadır.

Kemer sıkma mı, gevşetme mi?

Kemer sıkma veya kemeri iki numara gevşetme politikaları gündeme gelecek, ancak giderleri nasıl karşılanacak onu ileride günlerde koalisyon ortaklık programında (coalitie bestuurprogramma) göreceğiz.

Her şartta bir koalisyon beklentisi

Her şartta bir koalisyon beklentisi olsa da, zorlansa da ve ne istediğini belli olmayan anti göç ve göçmen politika isteği olsa da, oluşacak koalisyon ne kadar uzun ömürlü olacak ve ne kadar soruna çözüm bulacak ve uygulayacak hep birlikte göreceğiz.

Göçmenler ve politikaları

Göçmenler ve politikaları konusunda çok büyük beklenti olmamakla birlikte, Hollanda'ya göç ve mülteci akımı konusunda önlemler ve caydırıcı tedbirlerin alınması verilen seçim sözleri olarak uygulamaya geçecek.

Bunun yanında çok zayıf olan göçmenlerin etkisi ve tepkisi ise alınacak aile birleşimi ve mülteci göçünü önleyici tedbirlerin alınmasını da kolay kılacaktır. Her ne kadar geçen 4 dönem Rutte koalisyon hükümetlerinden memnun olmayan "sağcı ve solcu" göçmenler 22 Kasım'da yapılan erken Temsilciler Meclisi seçimlerinde "yağmurdan kaçarken doluya tutuldular" demek doğru olur herhalde?

Saygılarımla,

Nejat Sucu