Yaş Kemaline Erince, Yeniden Yeniden İstemeyi Öğrenmek ve Bilmek


  • Kayıt: 14.01.2024 12:49:14 Güncelleme: 14.01.2024 12:49:14

Yaş Kemaline Erince, Yeniden Yeniden İstemeyi Öğrenmek ve Bilmek

Benzer birçok insan gibi, ben de bir şeyi istemekte zorluk yaşadım. Uzun yıllar sonra en iyisini ve en güzelini istemeyi öğrendik. Belki geç oldu ama, istemediklerimizin hayatımızın önünü açarak belirli isteklere sahip çıkmamıza zorlamış olabilir. Gerçeği ve yaşanabilir olanı istemeyi öğretmiş olabilir.

Medeni cesaret ve istemeyi öğrenme ile birlikte toplumsal kurallar, gelenekler, eğitim kurumu, aile eğitimi ve en önemlisi doğuştan sahip olduğumuz karma genlerimiz önemlidir.

İstemek zor olsa da, medeni insan ilişkilerinde önemlidir. Başkaları için istemek, bazen kendin için istemekten daha kolay olabilir. Elbette, ne, ne zaman, nasıl, nerede ve ne kadar gibi soruları iyi kullanmak, iyi bir konuşma yeteneği, yeterli maddiyat ve kendine güven önemli unsurlardır.

Başkaları için istemek ve yaşamak, aklımız erdiği andan itibaren, ilköğretimden başlayarak, eğitim döneminde başarılı olmayı, meslek, evlilik, başarı ve yapılan görevlerde isteklerimiz sadece kendimiz için değildir. Bazen bir görev ve mecburiyet gibi algılanabilir, bu durum "Bir ömür başkaları için yaşamak" olarak adlandırılabilir ve zamanla bu durum belirli bir mutsuzluk getirebilir.

Örneğin, "Çirkin eşim Ayşe ile evlenmezsem, babam bana hakkını helal etmem demişti. Almanya'ya yerleşecektim, ailenin tek erkek evladıydım. Yine babam ve annem 'Ne yapacaksın o gevur ellerde' diyorlardı. Bize kim kol ve kanat gerekecek."

Sadece kendi bencil isteklerimi tatmin etmek beni mutlu etmiyor. Sağlık, mutluluk, haklı kazanç ve barış dolu bir yaşamı sadece kendim için değil, tüm insanlar için istiyorum.

Aktif politika yapmasam da, bugün Hollanda'da yaşayan Türk gençlerine iş ve kazanç istedim, Türk kadınlarına geri kalmışlıklarına ilgi göstermelerini istedim, kendi işyerini kurmak isteyen göçmenlere kredi, 60 şehirde göçmen projeleri, Avrupa Birliği'nden göçmen haklarını istedim.

Duyarlı bir vatandaş olarak ben istedim. Bizde bir söz var: "Ağlamayan bebeğe süt vermezler." Artık bizim de ağlama zamanımız gelmedi mi? Gelişmeleri takip ediyoruz. Yeni güzel haberleri ve istekleri bekler, saygılarımı sunarım. Daha geniş bilgi için e-posta: nejatsucu@hotmail.com.

Mustafa Nejat