Yaş Kemaline Erince, Yeniden Yeniden İstemeyi Öğrenmek ve Bilmek


  • Kayıt: 16.01.2024 08:53:52 Güncelleme: 16.01.2024 08:53:52

Yaş Kemaline Erince, Yeniden Yeniden İstemeyi Öğrenmek ve Bilmek

Birçok insan gibi, ben de bir şeyi istemede zorluklarım olmuştur. Uzun yıllar, uzun yıllar sonra istemeyi, en iyisini ve en güzelini istemeyi öğrendik. Belki geç oldu ama, istemediklerim belli ki yaşamımın önünü açarak beni belli isteklere sahip çıkmaya zorlamıştır. Kim bilir gerçeği ve yaşanabilir olanı istemeyi öğretmiştir.

Medeni Cesaret ve İstemeyi Öğrenme

Her biriyle birlikte toplumsal kurallar, gelenek ve göreneklerle birlikte, eğitim kurumu, aile eğitimi ve en önemlisi doğuştan sahip olduğumuz karma genlerimiz çok önemlidir.

Kendimiz İçin İstemeyi Bilmeyiz

İstemek zor olsa da, medeni insan ilişkilerinde önemlidir. Başkaları için istemek bazen kendi için istemekten daha kolaydır. Tabii ki ne, ne zaman, nasıl, nerede ve ne kadar gibi soruları iyi kullanmada iyi bir konuşma yeteneği, yeterli derece maddiyat ve kendine güven önemli unsurlardır.

Başkaları İçin İstemek ve Yaşamak

Aklımız erdiği zaman, ve ilköğretimden başlayarak, eğitim döneminde başarılı olmayı, meslek, evlilik, başarı ve yapılan görevlerde isteklerimiz sadece kendimiz için değildir. Öyle bir zaman ve öyle bir toplumsal istekzamanla bir görev ve mecburiyet gibi. Bu konuda örneklerimiz o kadar çoktur ki, biz buna “Bir ömür başkaları için yaşamak” diyebiliriz. Çok zaman başkaları için yaşamak zorunda kalmamız belirli bir mutsuzluk da getirebilir.

“Çirkin eşim Ayşe ile evlenmezsem babam bana hakkını helal etmem demişti. Almanya’ya yerleşecektim, ailenin tek erkek evladıydım. Yine babam ve annem “Ne yapacaksın o gavur ellerde” diyorlardı. Bize kim kol ve kanat gerecek.

Sadece kendi bencil isteklerimizi tatmin ederek istemek beni mutlu etmiyor. Kendim için istediğim, sağlık, mutluluk, haklı kazanç ve barış dolu bir yaşamı bütün insanlar için de istiyorum.

Bugünlerde aktif politika yapmıyorum ama, bugün Hollanda’da yaşayan Türk gençlerine iş ve kazanç istedim, Türk kadınlarına seçmedikleri geri kalmışlıklarına ilgi, kendi işyerini kurmak isteyen göçmenlere kredi, 60 şehirde göçmen projeleri, Avrupa Birliği’nden göçmen haklarını istedim.

Duyarlı bir vatandaş olarak ben istedim. Bizde bir söz var “Ağlamayan bebeğe süt vermezler” derler. Bizlerinde artık ağlama zamanı gelmedi mi?

Gelişmeleri takip ediyoruz. Yeni güzel haberlerle isteklerinizi beklerim saygılarımı sunarım.