Ekonominin ve O Ülkenin İyisini Nereden Anlarız?


  • Kayıt: 18.01.2024 23:24:47 Güncelleme: 18.01.2024 23:24:47

Ekonominin ve O Ülkenin İyisini Nereden Anlarız?

Son yıllarda yapılan araştırmalarda, her üç ayda bir o ülkenin ekonomik büyümenin, halkın ekonomiye karşı güvenini, alım gücünü ve tüketici harcamalarını vatandaşın kazancını ve birikiminin değerlendirmesi Hollanda Merkez İstatistik Bürosu (CBS) tarafından yapılmaktadır.

Bu arada var olan ekonomideki enflasyon, devalüasyon ve milli gelir pay almaktadır o ülkede. Bunun yanında, sağlık, eğitim, sosyal güvenlik ve sosyal devletin görevleri de önemlidir yerel, bölgesel ve ulusal yönetimlerde.

Harcamak için kazanmak gerek,

Her ülkede olduğu gibi, harcamak için kazanmak gerekir. Ekonomik faaliyetler içinde bulunmayan birey ve gruplar büyümeden, iş ve istihdamdan daha az pay alabilmekteler. Hollanda'da. Kazanmak için üretmek, ve geniş Hollanda geneline hitap edebilmek gerekir. Sadece 500 bin kişilik Hollanda Türk göçmenlerine verilen hizmet ve sunulan tüketimden artan değer yetersiz kalacaktır.

Alman gibi harcamak için, Alman gibi çalışmak gerek mi?

Hollanda'da son 10 Altın Yıllar

Hollanda ekonomisi istenenden daha güzel bir gelişme ve büyüme göstermekte. Türk göçmenlerinin Orta Dereceli (MBO), Yüksek Okul (HBO) ve Üniversite (WO) mezunu gençleri çok hızlı bir şekilde iş bularak topluma uyum sağlayabilmekteler.

Gelir seviyesi ve kazançlar arttıkça orta ve yüksek segmentlerin (küçük-orta Burjuva) ikamet ettiği mahallelerde ikamet eden Türk-Hollandalı'ların sayısı artarak geçen 40 yıl en büyük sorun olan Getto mahalle sorunu ve Zwarte school dediğimiz siyah okullar sorunu ortadan kalkmaya devam ediyor.

Son yıllarda kendini bir Hollandalı ile eşit görmek isteyen ve kendine "Göçmen Türk" denmesinden rahatsız olan, evinde çocukları ile Hollandaca konuşan ve Neolde Çam ağacı diken (potansiyel asimilasyon), kendi özlemlerini çocuklara mal eden "Çocuklar mahçup olmasınlar diyerek" Hollanda toplumunda toplumsal yer edinme çıtasını bir üst taşımak isteyen Muhafazakar 3'üncü ve 4'üncü nesil,

Bu konuda kabul ve eşit vatandaşlığa giden yolda belki de milyonlarca kilometremiz olan bir toplumsal oluşumu ve hak ettiğimiz yerimizi kendimiz kazanmak zorundayız. Tabii ki o yaşanılan ülkenin bir Sosyal ve hukuk devleti olması da önemlidir,

Toplum olarak, istediğimiz de bu değil miydi?

Ben yıllardır yazıyordum?

Bizde bir söz vardır "söyleye söyleye dilimde tüybitti. Yaza yazara parmaklarım nasır oldu" diye.

Var olan yaşam pahalılığına, var olan evrensel, bölgesel ve ulusal krizlere rağmen, geleceğe güvenle bakmayı ve geleceğimizi göremediğimiz halde;

Yıllardır yazıyor ve söylüyordum. Bütün krizlere rağmen iyi olacağını, Hollanda ekonomisinin eğitimli Türk göçmenlerine ihtiyacı olduğunu. Olumlu, pozitif ve güvenilir olma ürünlerini vermeye başladı bile. Güzel ve hoş olandan yana yana sevgi ve selamlarımla. Hoşçakalın.

Nejat Mustafa