Hollanda'da Lobicilik Faaliyetlerinden Ne Anlıyoruz?


  • Kayıt: 20.01.2024 10:26:29 Güncelleme: 20.01.2024 10:26:29

Hollanda'da Lobicilik Faaliyetlerinden Ne Anlıyoruz?

Lobicilik Nedir?

Lobicilik, karar mekanizmalarını hazırlık, karar alma ve uygulama aşamalarında etkileyerek, kendi lehine yönlendirmek amacıyla yapılan özel ve tüzel girişimlerdir.

Her Yeni Günün Doğuşunda

Her yeni günün doğuşunda, geçen günden huzurlu ve mutlu olmak, yeni güne güzel dileklerle ve çalışmalarla başlamak hepimizin özlemidir. Gönül ve niyetler güzel olur, bilgi ve tecrübe donanımıyla görücüye çıktığımız zaman. "Suyun kendi akacak yolunu bulduğu gibi, sizi de ihtiyacı olanlar bulacaktır."

Her Gün Yeni Bir Şeyler Öğrenmek

Her gün yeni yeni bilgiler, yeni insanlar ve başkaları için kullanabileceğin kendi değerini öğrenmekte güzel. Sahip olunan bilgi ve tecrübe ile hizmet sunmak ve var olan sorunların çözümünde "bireysel" var olan sorunlara ortak olmak. Son yıllarda Hollanda toplumunda bireysel değerler kıymet buldu ve yeni politikalarda; bir diğerinin başkalarından sorumlu olması (participatiesamenleving) kabul görmüş bulunmaktadır. Katılım politikalarını, burada anlatmaya çalıştığım "TÜRK bireysel LOBİCİLİK" faaliyetleriyle de örtüşmekte ve desteklenmektedir.

Sahipsiz ve Yalnız Türk Toplumu

Hollanda Türk toplumu sahipsiz ve yalnız mı? İlk bakışta, var olan sorunların çözümünde toplumsal bir lobi grubunun sorunlara sahip çıkmadığını söylersek, bunun yanında yüzlerce gönüllü danışmanın, Hollanda yasalarını ve Hollanda dilini Hollandalılar'dan daha iyi bilen, doktor, avukat, memur, esnaf olan yeni bir neslin olduğunu söyleyebiliriz. Çözüm için gerekli olanlardan biri, var etnik beyin gücünü iyi bir şekilde kullanmaktan geçmektedir.

Adaletli ve İnsancıl (Human / Humaan) Politikalar...

Hollanda'da yaşayan Türk toplumu olarak, haklarımız olduğu kadar uymamız gereken yasalar ve hukuksal düzenlemelerde bulunmaktadır. Bunun yanında, uygulanan politikaların kesinlikle adil ve insancıl olması gerekir.

Lobicilik

Herhalde lobicilik, var olan, iş, aş, istihdam, eğitim, ikamet, yaşlılık, sağlık, gençlik, bakım ve aydınlanma (emancipation) gibi sorunların çözümünde bireysel ve organize çalışmalar yapmaktır.

Yasaların Arkasına Saklanmak

Çok zaman bürokratlar var olan, yasa, kararname, genelge ve yönetmeliklerin arkasına saklanırlar. Pratikte, gurbette var olan sorunlarımızın çözümünde eğitimli ikinci ve üçüncü Türk nesli bireysel lobicilik ile "Türk toplumunun hak ettiği adil ve insancıl bir yaşam için çok önemli görevler alabilirler. Bireysel lobicilikte başlayan faaliyetlerin sonunda güçlü bir toplumsal "Türk-Hollanda Lobiciliği" doğacaktır.

Tüm Günlerimiz, Bugünümüzden Daha Güneşli ve Bol Güneşli Olsun

Hoşçakalın. Nejat SUCU