Topallayan ve Tökezleyen Toplumsal Çalışmalarımız


  • Kayıt: 21.01.2024 21:39:38 Güncelleme: 21.01.2024 21:39:38

Topallayan ve Tökezleyen Toplumsal Çalışmalarımız

Hollanda'da sözde var olan, şekillerle değil sözde ve özde Hollanda göçmen Türk toplumunu temsil eden sivil toplum kuruluşları; vakıflar, dernekler, çalışma grupları, federasyonlar, birlikler, teşkilatlar ve hemşehri dernek ve vakıfları, son bir yıllık faaliyetlerine bakıldığında,

  • Neleri yapmamız gerekiyordu da, onları yapamadık?

Bu sorunun cevabı, aslında çok zor değil. Gelecek yıllarda misyonu, vizyonu, çalışma planı ve yaşam felsefesi olmayan hiçbir sivil toplum kuruluşu başarılı olamaz.

Geçen yıllarda, Türk basınında, sivil toplum kuruluşlarının iftar yemeklerine dair birçok haber yer aldı. İftar yemekleri, elbette ki önemlidir ve ortak kaderi iyileştirmek için güç ve fikir birliği sağlamak için önemlidir. Ancak, sivil toplum kuruluşlarının tek görevi iftar yemekleri düzenlemek olmamalıdır.

  • İftarlarda ve Ramazanlarda bir araya gelmek tabii ki güzel, var olan ortak kaderin ve geri kalmışlığı iyileştirmek için güç ve fikir birliği çok çok önemli.

Ancak, sivil toplum kuruluşları, gelecek için planlar yapmalı, misyon ve vizyonlarını netleştirmeli ve yaşam felsefesini oluşturmalıdır. Bu konuda, gelecek iftar yemek davetlerinde belirgin bir değişim olması gerekir.

Sivil toplum kuruluşları, sadece topallamakla ve tökezlemekle kalmıyor, aynı zamanda uzun bir maratona hazır değiller. Bu durumun nedenleri arasında, neoliberalizme olan bağımlılık, bireysel egoların güçlenmesi ve ana dilini öğrenmeyen ve konuşamayan azınlık etnik grupların asimile olması yer alıyor.

  • Topallayan, tökezleyen ve uzun bir maratona hazır olmayan Sivil Türk toplumu temsili. Geçen yıllarda belirgin bir beklentimde oldu. Acaba bir özeleştiriinin ve geleceğin yapısal Hollanda’da yaşamsal yer ve konumlarımız artık tartışılmalı.

Hollanda'daki Türk göçmen toplumu, uyumlu ve saygılı

Nejat SUCU