Darlık, Yokluk ve Kıtlık Görenin Bolluk İçindeki Yaşamın Değerini Bilmesi


  • Kayıt: 02.02.2024 09:43:53 Güncelleme: 02.02.2024 09:43:53

Darlık, Yokluk ve Kıtlık Görenin Bolluk İçindeki Yaşamın Değerini Bilmesi

Masamın üzerinde yıllarca yazacak, çizecek kalemler, defterler ve çeşit çeşit büro malzemeleri var. Dağıttıklarımın yanında tabii ki, bana kalanı ama yıllarca, düşünmeye, okumaya, yazmaya, araştırmaya yeter de artar bile.

Nerede bir defter, kalem ve kağıt görsem satın alma dürtülerim kabarıyor. Öğrencilik yıllarında ev ödevi yaparken sınırlı sayıda beyaz kağıdımız olurdu, belli ki kağıt ve kalem yokluğu bana kağıda ve kaleme karşı zaafım var. O konuda Hollanda bol ve az parayla çok malzemeye sahip olunacak bir ülke. Bu arada ben ve benim ailem, mazot olsa da var olan doğal bollukta, kıtlık, darlık, yoklukta görmedik geçirdiğimiz 60 yılda.

Göre Farkı Olmalı mı?

Göre'de, Gezici Başöğretmen dedem Sükrü Güney aynı zamanda 3. sınıfta öğretmenim olurdu. Kara tahtaya tebeşirle, güzel küfelerle Samanlıklar'dan üzüm taşıyan Kara Eşek resmi çizerdi, keskin çakı pıçağı ile güzel güzel kurşun kalemlerimizi sivritirdi.

Her yıl Nevşehir'de Günaydın, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerine abone olduğu kırtasiyeciye 400 kurşun kalem ve 400 düz çizgili kalın defter sipariş verir ve onları güzelce Göre'de damadı Hamdi Sucu'nun müdür olduğu Göre İlköğretim Okulu'nda dağıtırdı. O zamanlar Göre'de 350 ile 400 arasında eğitim yapan öğrenci olması gerek. Bu yapmış olduğu desteği bir diğer bir öğretmen de göremezdik.

Pratik Uygulama Fakirliği

Yaşamımızda güzel düşünce ve faydalı toplumsal duyarlılık projelerinin yüzde birini gerçekleştirebilsek, her yaşımıza bir plan ve proje sığdırabilsek ne mutlu bizlere. Her ziyaretin, her konuşmanın arkasından bir fikir ve düşünce oluşmayabilir ama, her anlık insan ilişkilerinden o kadar öğrenebileceğimiz bilgi, beceri ve özgün görev ve hizmetler vardır.

Hollanda'da Değişik Düşüncelerle Tanışmak

Hollanda'nın harikuladeliğini yaratan, çok kültürlülük, renklilik, özgür seçim ve bireysel gelişimdir. Yaşamda, düşüncede ve uygulamada tek yönlü olmamak belli ki başarıyı da yakalamanıza ve aynı iki yönlü trafik gibi trafiğin düzenli akışını sağlar. Başarının nedenleri...

Mutlaka yaşamda başarının birden fazla sebepleri ve olanakları vardır. Önemli olan var olan bilgi ve tecrübeyi pratiğe dökmek ve uygulamaya dönüştürebilmektir. Bunun için zaman dilimlerimizi iyi ayarlamak, iyi plan yapmak ve tabii ki medeni cesaretle bir girişime başlamaktır.

1980'den Sonra

1980'den sonra Hollanda'yı Babavatan (Vaderland) olarak seçtikten sonra, Hollanda'da var olan çok kültürlü, inançlı, evrensel, bir öbür dünyadan kopup gelen entelektüel birikim vardı. Sosyalist Salvodor Allende'nin katlinden sonra iktidara taşınan General Augusto Pinochet yönetiminden kaçan onlarca öğretim görevlilerini ve onların Latin Amerika'sındaki Kapitalizmin ve Emperyalizmin nasıl bakır madenlerinin millileştirilmesine karşı geliştirdikleri politikaları yetersiz Felemenkçe dilleri ile anlatmaya çalışırlar ve bizlerde dar Hollanda'ca bilgi ve birikim haznemizle anlamaya çalışırdı.

Her yaşın ve her yılın güzellikleri olduğu kadar, o yıllarda çok güzellikler için barış ve dostluk içinde yaşam mücadelesi yılları idi. Ne zaman PanTürkçü, Panİslamcı ve PanKürkçü akımlar öne çıktı, bizlere evrensel ve enternasyonal kardeşlik, birlik ve dirlik heyecanımızı yok etti. Çok yazık ama bizlerin dışında gelişen bir dizi toplumsal dizayn mı, yoksa Kapitalizmin oyunu mu dersin, yine zararı bizlerin gelişmesine olumsuz etki ve tepki oluşturdu

Nejat SUCU