Bu Soğuk Şubat Sabahında Olumlu Düşünce ve Yaşam


  • Kayıt: 03.02.2024 14:15:16 Güncelleme: 03.02.2024 14:15:16

Bu Soğuk Şubat Sabahında Olumlu Düşünce ve Yaşam

Yaşam boyunca var olan imkanları iyi bir şekilde, olumlu bir şekilde kullanarak, kısa ve uzun hedeflere ulaşmanın en önemli temel taşlarından biri olumlu hissetmek, düşünmek ve yaşamak olmalıdır.

Güzeli Aramak ve Arayabilmek

Var olduğun yerde güzeli aramak, güzel ile güzel olabilmek ne güzeldir. Olumlu düşünce yaşantımızı aydınlatacağı gibi çevremize de olumlu enerji verebilmek de ne güzeldir, çevremizde az da olsa olabilene ve yaşatabilene.

“Sahip olduklarımızla yetinmek ve mutlu olmak, daha güzeli için mücadele etmek, çalışmak ve çalışmak.”

İnsan İlişkisinde

Olumlu sohbet, anlatım, tanıtım ve insan ilişkisinde en temel şartlardandır. Atalarımız ne güzel söylemişler; “Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül sohbet ister kahve bahane”. Konulara, günlük yaşama, insana olumlu yaklaşma anlık var olan önyargıları gidereceği gibi, bir anlık ve o anlık ilişkilere olumlu anlam katacaktır.

Gülen Yüzler ve Güzel Sözler

Toplum içinde gülen yüzlerden ve güzel sözlerden ben mutlu oluyorum. Toplumsal ilişki, dayanışma, birlik ve dirlik içinde çok çok önemli buluyorum. Geçen Eylül ayında birden fazla, 3 kilometrelik yolumuzu Nevşehir merkezine yayan tekrarladım. Bir seferde, bilerek ve karşımızda yürüyenlerin dikkatini çekmeden o yüzlere baktım. Gelenelde yorgun ve meşgul yüzler. Bir de o gün “Bir tek gülen yüz” görmedim. Bu konu ve gülmeyen yüzler ve gülen yüzler konusu belki de doktora tezi olacak kadar geniş, derin ve anlamlı. Basit almamak gerek, gülen yüzler çok çok önemli. Nerede ve hangi ülkede yaşarsak yaşayalım.

Sevmeyenin Yok mu?

Tabii ki olumsuz, her an karamsar olan ve suçu başkalarının üzerine yıkarak yaşamlarını kendilerine ve çevrelerine zehir zından eden bireylerin en sevimsizleri benim gibi olumlu düşünen ve yaşanan topluma kendi gücüyle katkıda bulunmaya çalışan olumlu insan tipleridir.

Ben Yine Sizleri Seviyorum

Ne kadar olumsuz, ne kadar karamsar olursanız olun, ben hepinizi sevmeye çalışıyorum. Anlık, günlük en fazla bir haftalık kendi kendimle hesaplaşarak yine o olumsuzların olumlu yönünü bularak kabul etmeye ve sevmeye çalışıyorum.

Yine Gelecek İçin Seviniyorum

Bugün yeni haberde, yaşadığınız ülkemiz Hollanda’da, ekonomi, iş, istihdam ve insan kaynakları gelecek yılda da kalıcı büyümeye devam edecek. Bu işsizliğin düşük ve insan kaynaklarının çok önemli olacağı anlamına gelir ki, arz ve talep mekanizmasının belirliği insan ve iktisad ilişkiler için var olan zenginlikten pay almaya devam.

Bu haberi sevinerek okuyorum. Çocuklarımız, torunlarımız okullarını bitirecek, iş bulacak, aş ve eşya sağlayacaklar, geleceklerini Hollanda’da inşa edecekler. Kendileri, aileleri, yaşadıkları Hollanda ve doğdukları Türkiye için faydalı ve güzel bir vatandaş olacaklar. Bundan başka bizim nasıl bir, güvencemiz, sevincimiz ve mutluluğumuz olabilir ki?

Sevgilerle kalın.

Mustafa Nejat Sucu