Yaşadığımız Ülke Hollanda'yı Ne Kadar Tanıyoruz?


  • Kayıt: 04.02.2024 18:54:30 Güncelleme: 04.02.2024 18:54:30

Yaşadığımız Ülke Hollanda'yı Ne Kadar Tanıyoruz?

Gün geçmiyor ki yeni bir konu, yeni bir gelişme yaşanmasın. Yeniliklere ve güzele sırtını dönmek gibi bir yaşam. Sırtımızı güzele yana esen rüzgara verirsek, sizin yol almanıza yardımcı olur, güzel düşünceler ve yaşamın güzelliklerini hissetme, koklama ve lezzetli kılar yaşamı.

Büyük Kalifiyeli ve Nitelikli İş Gücü Göçü

Bugün konumuz ise; Türkiye'de tekstil ile başlayan, Hollanda'da o genç, umutlarla, heyecanlarla ve mutluluklarla dolu bir yaşam. Hollanda'nın tekstil bölgesi Twente, Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Konya, Adana, Hatay, Malatya, Denizli, Manisa, Aydın, Kütahya ve İzmir'den tekstil fabrikalarından toplu göç ve binlerce genç delikanlı Almelo, Borne, Hengelo, Oldenzaal, Losser, Rijssen, Enschede ve Haaksbergen'e iş, istihdam ve ikamet sağlıyordu.

Daha sonrasını hepimiz biliyoruz. Hollanda'nın Overijssel Eyaletinin Twente Bölgesinde "Türkiye, göç, tekstil, Almelo ve kocaman bir 60 yıl".

Bu konumuza önümüzdeki günlerde genişçe yer vereceğiz. Burada bugün planda başka bir konu var. Hollanda'da 1750'den sonra, Sanayi Devrimi (Industriële Revolutie) ile başlayan sanayileşme ve Kapitalizmin ne derece gelişmiş olduğunu görmek mümkün. Aynı zamanda Kapitalizm sistemini ve yönetim organlarını geliştirmiş.

Bir dönem 50 bin tekstil çalışanı ile Twente bölgesi Enschede şehrinde, eski bir tekstil fabrikası halindeki "Fabrika Müzesi" (De Museumfabriek) görmeye değer.

Birazdan, Hollanda'da belirli bir grubun geçim sıkıntısı ve az kullanılan tüketim ürünlerinin yeniden geri dönüşümünü sağlayan "Geri Dönüşüm Mağazalarını" (Kringloop Winkels) incelemek, aynı zamanda Hollanda'nın tarihini ve teknolojik gelişimini de gözlemek mümkün.

Geri dönüşüm mağazaları bütçeye uygun tüketim sunan, ilginç objelerin olduğu kadar, bolca okunacak kitapların geri dönüşümünü de olanaklı kılıyor.

Tekstil müzesinde, çalışanın kanını emerek göbekleri büyüyen Tekstil baronlarının resimlerinden görmek mümkün. Enschede ve etrafında o artı değerle, birikim ve biriken Kapitalist sermayenin nasıl lüks içinde şatolarda ve büyük villalarda yaşadıklarını da görmek mümkün. Tekstil Sanayi Devrimi ile gelişen ve büyüyen Hollanda sermayesi sadece bir parçasıydı.

Biraz garip değil mi, sadece parası olan Hollanda Pamuk ve Insan gücüne Türkiye'den getirerek 2000'li yıllara kadar para kazanan Hollanda sermayesi ve Kapitalizmin temsilcileri.

Çok Gezen mi Bilir, Çok Okuyan mı?

Bana göre her ikisi de birbirlerini tamamlayan bir bütün. Biri olmadan diğeri olması düşünülemez. Önemli olan Hollanda'yı yeniden keşfetmek ve Hollanda'da geçen zamanımızı E-Bike bisikletlerle bir baştan başa gezerek ve görerek emekli olarak yaşamı sağlıklı ve lezzetli kılacaktır.

Nejat Sucu