Gelin Bugün Suyla Başlayalım…


  • Kayıt: 03.03.2024 10:43:00 Güncelleme: 03.03.2024 10:43:00

Gelin Bugün Suyla Başlayalım…

Bugün yağmurlu ve sulu bir gün. Bugüne neyle başlayalım derken, var olan planlarımızın yanına neler de ekleyerek, günümüzü daha anlamlı, renkli ve bahar havasında dolduralım derken, elime 30 Mart 2017 Den Bosch Şehrinde katıldığım ve düzenlenen “Waterinfodag” su ile ilgili toplantı, sempozyum, bilgilendirme toplantısının daveti geçti.

Gelecek yıllarda, Hollanda’da olduğu gibi, Türkiye ve komşu ülkelerimizde de suyun kıymeti ve önemi daha da çok artacak. Su bizlerin, tarımın ve hayvanların yaşam geleceği için çok önemlidir.

Bizim de tarım ve hayvanlar olmadan yaşantımızı sürdüremeyeceğimiz düşünülürse, suyun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Ayrıca su; ekolojik dengeler, fauna ve flora için çok çok önemlidir.

Gelecek Yıllarda

Dünyamızda ve bölgemizdeki su zenginlikleri düzenli, adil ve eşit bir biçimde gerekli olana dağıtılmalıdır. Bunu yapamadığımız sürece, su kavgalarının ve savaşlarının olması kaçınılmaz bir hal alacaktır.

Son yıllarda silaha yatırılan para milyarları bulmakta ve her yıl silah alımları %30 yakın bir artış göstermektedir. Bu satın alınan silahlar herhalde bir tehdit ve var olan sorunlar için kullanılacaktır.

Aslında silaha giden paraya o kadar Afrika ve diğer dünyamızda aç karınları doyurmak için o kadar çok ihtiyacımız var ki.

Yaşam ve ayakta kalmayı savaşla elde edildiğini zanneden insanlar her zaman kaybetmişlerdir. Çünkü savaşların kazananı olamaz. Onun için kalıcı barış ve toplumsal yaşam için suyun iyi kullanılması ve bir dünya değeri ve nimeti olarak kabul edilmesi gerekir.

Su ile ilgili daha güzelinin yazmak dileğimle, su gibi berrak ve şeffaf kalın.

Nejat SUCU