Hollanda Türk Toplumu Neden Orta Yolda Gelecek Konusunda Konuşamıyoruz?


  • Kayıt: 15.03.2024 16:05:32 Güncelleme: 15.03.2024 16:05:32

Hollanda Türk Toplumu Neden Orta Yolda Gelecek Konusunda Konuşamıyoruz?

Toplumsal gerçekleri kapatmak, görünmez ve bilinmez hale getirmek aynı güneşi balçıkla sıvamaya benzer. Tabii ki kimseye kendi ve başkaları için güneşi balçıkla sıvama nasip olmamıştır ve olmayacaktır.

Geçen Şubat ayında Doğu Anadolu'ya bir gezi düzenledik.

Doğu Anadolu Yolculuğumuz

Yolculuğumuz Kayseri Garı'ndan başlayıp Kafkasların barış ve serhat şehri Kars'a ve Van'a kadar uzanan programlanmış ve organize bir geziydi.

Gördüklerimiz Güzeldi

Kars'ta Sarıkamış Şehitleri Müzesi gayet güzel, modern ve her türlü multimedya tekniklerinin kullanıldığı özgün bir eğitim ve bilgi kaynağı. Sarıkamış tabyalarında yaşanan o acı, Anadolu'nun evlatlarının o kutsal vatan için yok oluşlarının ve şehitlik rütbesine erişmelerinin acıklı ama bir o kadar da yokluklar içinde vatan için yaşamın bir gurur hikayemiz. Doğubeyazıt'ta bulunan İshak Paşa Sarayı'nı görebilmek de güzeldi.

Kars'tan Ermenistan sınırında bulunan Ani ören yerini görmeye değerdi. Bunun yanında Çıldır Gölü'nde sırtı sarı balık yemek, Sarıkamış'ta bulunmak, Van eski şehrini görmek, Van Gölü'nde bulunan Akdamar Kilisesi'ni görmek güzeldi.

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğumuz

Kayseri'den başlayıp Kars'a kadar uzanan Doğu Ekspresi tren yolculuğumuz dostluklar ve arkadaşlıklar için güzeldi.

Gördüklerimiz Güzeldi

Geri dönüşümüz Tatvan'dan başlayıp Kayseri'de süren 20 saatlik tren yolculuğumuz dostluklar ve arkadaşlıklar için güzeldi.

Fakir ile Zengin Arasındaki Uçurumlar

Geçen yıllarda ekonomik büyüme ile birlikte, zorunlu yaşam giderleri, gıda, yakıt ve konut giderlerinde yüksek artışlar gözlendi. Gerçek olan, bazılarımızın üzerine durmamayı başarısızlık kabul eden iş, işveren, kazanç ve istihdam kültüründen geliyoruz.

Gerçek var olan asgari ücret ve emekli aylığı ile karnını doyuramayan milyonların olduğu kesin. Yine yardımlaşma, zekat ve fitre, kurban bağışları ile desteklerimiz olsa da en önemli olan "Ülke ekonomik makro büyümesi ile eşdeğerde milli gelirden pay ve paylaşım değeri artırılmalı."

Konya Gezisi

Evet bir de Nevşehir'den bir Konya ziyaretimiz oldu. Konya'yı görmeden olmazdı. Her Konya gezimizde bizleri davet eden Mevlana Celaleddin Rumi'nin "Ne olursan ol, yine yine gel" mistik davetine uyduk.

Sanayi ve yeni büyümede yapılanma olan hızıyla devam eden Konya'da var olan zenginliğin zenginlerinin daha da zengin olduğunu çıplak gözle gözlemlemek mümkün.

Artan üretimin, artan artı değere, zenginliğe, refaha ve ihracata rağmen fakir halkın, mültecinin ve asgari ücretlinin çocuklarının karnını doyuracağı bir gelire sahip olması ve işverenlerin kazançlarından daha çok çalışanına pay vermesi sosyal, adil ve refah bir Türkiye'ye yakışır. Bu günün şartlarında en az çalışanların asgari ücreti (Minimumloon) net TL 42.00 bin TL olmalıdır.

"Komşusu açken tok yatan bizden değildir."

Pastırma Hikayemiz

Her izinde pastırma alabilecek gücümüz, eş, dost ve akraba ile pastırma yiyebilme imkanımız vardı. Etin pahalanması ile uçan Kayseri pastırma fiyatları geçen Şubat ayında Nevşehir'de 1200 ile 1700 TL arasında değişmekteydi. Kimsede pastırma isteme cesaretini gösteremedi.

Hollanda Havalimanı Schiphol'da 2 Metre Boyunda Kayseri Pastırması

10 yıldan fazla olacak Hollanda bir dönem Türkiye'den gelen hayvan ürünlerine tebdir olarak şap hastalığına (Mond – en klauwzeer MKZ) karşı önlem almış ve gelen ürünlere el koymaktaydı. Kayseri'den gelen uçağımız sıkı sıkı aranmaktaydı. Evet el konulan o zamanki pastırmaların boyu 2 metreyi geçmekteydi. İstedik ama kimseye vermediklerini söyledir.

Toplumsal gerçekleri görmezden gelmek ve üzerini örtmek, geleceğe dair ortak bir zemin oluşturmamızı engeller. Farklı görüşleri ve fikirleri açıkça dile getirebilmeli ve ortak bir paydada buluşabilmeliyiz. Bunu gerçekleştirmek için şunlara ihtiyacımız var:

Açık ve dürüst diyalog: Farklı görüşlere sahip insanlar arasında açık ve dürüst bir diyalog ortamı oluşturmak önemlidir. Bu diyalog ortamında, herkes fikirlerini özgürce ifade edebilmeli ve diğerlerinin fikirlerini dinleyebilmelidir.

Empati ve saygı: Birbirimize karşı empati ve saygı göstererek, farklı bakış açılarını anlayabilmemiz ve ortak bir zemin bulmamız mümkün olabilir.

Ortak payda: Farklılıklarımız ne olursa olsun, hepimizi birleştiren ortak değerler ve hedefler bulmaya çalışmalıyız. Bu ortak payda, geleceğe dair ortak bir vizyon oluşturmamıza yardımcı olacaktır.

Hollanda Türk toplumu olarak, ortak bir gelecek inşa etmek için üzerimize düşeni yapmalıyız. Bunu ancak açık ve dürüst bir diyalog ortamı oluşturarak, birbirimize karşı empati ve saygı göstererek ve ortak bir payda bularak gerçekleştirebiliriz.