Hollanda Sosyal Devleti'nin Yeniden Gülümseyen Yüzü Yolda mı?


  • Kayıt: 21.03.2024 11:18:19 Güncelleme: 21.03.2024 11:18:19

Hollanda Sosyal Devleti'nin Yeniden Gülümseyen Yüzü Yolda mı?

Nejat SUCU

Hollanda'da son yıllarda sosyal yardım alanlar sıkı bir denetime tabi tutuluyor. Harcamalar, nereden ve nasıl para kazanıldığı, nerede ve ne zaman para harcandığı gibi sorular ve yıllık denetimlerle başları ağrımaya devam ediyor. Tabii ki büyük harcamalar sahip olunan mal ve mülk izni ve miktarını da aşmaması gerekiyor.

Çelişkilerle dolu bir yasa

Evet, Gıda Bankası'ndan haftalık gıda paketi ("Voedselbank / voedselpakket") almaya izin var, ama varlıklı bir akrabanız size yiyecek yardımı yapamaz. Yaparsa izinsiz gelir temin etmiş olursunuz.

Yanınızda ikamet eden anneniz ve çocuklarınızın geliri belirli bir yaştan sonra sizin ödeneğinizin engel olmaktadır. Sosyal medya'ya ve internete vermiş bulunduğu olumlu imkanlar var olan yasaların en derin noktasına kadar araştırılmasını sağlıyor. Sosyal yardım alanların ayaklarında giydikleri don ve bindikleri arabaya kadar karışan bir yasa.

Haç'a gitmek, kurban kesmek ve bağlı bulunduğunuz camiye bağış yapmakta sorun olabilmekte. Uzun bir zaman birikimini kendi inançları için değerlendirmek isteyenlerin resmi yollardan ödemelere mutlaka dikkat etmesi gerekliydi geçen 20 yılda.

Hollanda'da kaç bin kişi sosyal yardım alıyor?

Toplam ödenek alanların sayısı Nisan 2022 tarihine göre, toplam 403 bin kişi. Evli ve beraber ikamet etmekte olan eşlerin sayılarını düştüğümüz zaman bu ödenek alan hane, evli, bekar ve çocuklu anne ve baba olarak belirlememiz mümkün.

Bunun yanında iflas eden esnaf, zor durumda kalan ve geçici olarak Korona döneminde Bijstand ödeneği alan kişilerde bu sayının içerisinde.

Hollanda, çoğunun geçim için, çoğunun hazırda toplama harcayacağı mal, mülk ve parası olmadığı için az, veya çok, tam veya az bir geçim yardımı alması mümkün. Yasalar ile verilen hak, belirli bir denetim ve teftişten sonra ödenek ve destek verilmesine karar verilmekte.

Ödenek alanların, Hollanda bilgisinin, kalifiyeli mesleği, eğitimi ve sağlık sebeplerinden dolayı serbest iş piyasasında iş bulmaları belirli bir süreye veya 66/67 Emeklilik yaşına kadar devam eden bir Halk sigortası. Belediyelerin Sosyal kasaları ("Sociale zaken") tarafından uygulama yürütülmekte.

Sosyal ödenek alanlar genelde çalışmak ve iş bulmakta ne kadar istekli?

Ödenek alan birisi ile çalışan ve düşük gelire sahip olan arasında sosyal ilişki, iş ve çalışma mutluluğu ve sağlıklı olmanın dışında maddi olarak çokta kazançlı gözükmüyor. Her iki eşin çalışma durumunda belirli bir kazançta artışla birlikte, daha rahat yaşama imkanınada kavuşmak mümkün.

VVD, D66, CDA ve CU'den oluşan Hollanda Dışişleri Mark Rutte koalisyonu insanı değerlerinin yeniden gündeme geleceğini belirtmişti. Fakirlik, Katılım ve Emekli sandıklarından sorumlu Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı ("minSZW"), Devlet Bakanı bayan Schouten tanıttığı "Participatiewet in balans" adlı raporda, dengeli ve insani değerlerin ("De menselijek maat") verilmesini insanların cezalandırılmaktan çok, teşvik edilmesi ve gerekli desteğin verilmesi gerektiğini belirtmiş bulunmaktadır.

Sosyal yardım tam ödenek toplam miktarı aylık brüt 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren 21 yaş ve üzerindekiler için, brüt aylık asgari ücret 1756,20 avro'dur. ve net

Gelecek yıllarda, hükümetin kararı ile ödenek gelecek üç yılda yüzde 7,5 artacaktır. Bu konuda ödenek kanunu bazında yazılan ve tartışmalar çok ve geniş olmakta, taraf olan ve olmayanlarda bulunmaktadır. Biz hakkı olana ve gerekli olan için Hollanda Sosyal Devleti'nin görevi olduğuna inanıyoruz. Gelecek yıllarda Sosyal devletin gülen yüzüne yeniden kavuşMak dileğimle.