Türkiye'de Hollanda Peyniri Üretme Projesi


  • Kayıt: 21.03.2024 11:25:20 Güncelleme: 21.03.2024 11:25:20

Türkiye'de Hollanda Peyniri Üretme Projesi

Nejat Sucu

Hollanda, 41.443 kilometre karelik yüzölçümü ve 17.971.968 nüfusuyla (CBS) deniz seviyesinin altında kalan bir ülkedir.

Yaşlandıkça ve belirli bir olgunluk seviyesine ulaştıktan sonra, tıpkı bizim nesil büyüklerimiz gibi, yaşamımıza yeniden yön vermeyi planlıyoruz.

En ideal olanı elbette yaşamın iki ülke arasında devam etmesi. Hala ekonomik ve sosyal açıdan aktif olmaya çalışarak yeni ve güzel çalışmalar düşünmek ve o çalışmaları ileride gerçekleştirebilmek için ön hazırlık yapmak gerekli.

Dün komşu çiftlikten süt aldım. Almelo'da akşamları taze süt alabileceğimiz 3 çiftlik var. Her çiftliğin süt tadı farklılık içeriyor. Genellikle kırmızı toprakl ı yola sahip olan süt çiftliği tercihimiz. Son zamanlarda hemen evin arkasında Enter kasabası yol üzerinde yeni bir çiftlik keşfettim. Sahibi çok konuşmuyor ama gramı gramına hesap edip hak ve hukuku geçmeden istediğiniz litre sütü veriyor. Bir yıldır süt fiyatı €0,60 euro oldu. Tabii ki yüzde yüz saf süt, ineğin sütü süt kavanozuna sağılıyor ve oradan bize sıcak sıcak dolduruyor.

Uzun bir süredir yaşı 90'a dayanan Opa (dede) her ne kadar çiftliği tek kızına ve damadına devretmiş olsa da, her vardığımda 3 köpek ve dede beni karşılıyor.

Damadı ve kızı son yıllarda orta büyüklükte 100 süt ineğine daha modern bir barınma ve mandıra inşa ettiler. Süt, inekten tüketiciye el değmeden ulaşmakta.

10 litre sütümüzü parasını ödedikten sonra, sütün çiftliklerde litre fiyatı genelde €0,40 veya €0,50 avro senti. Sütün uluslararası bir piyasası olduğunu ve süt fiyatlarının €0,19 avro sentinden €0,39 avro sentine göre değiştiğini biliyorum.

Opa son yıllarda Korona sebebiyle süt ürünlerindeki ihracatının düştüğünü ve buna paralel olarak da sütün fiyatının da düşük olduğunu belirtiyor. Hollanda 2018 ve 2019 yıllarında €100 milyar avroyu geçen tarım ürünleri ihracatını gerçekleştirdiğini biliyoruz.

Uzun süredir meşgul olduğum plan: Hollanda'da Hollanda peyniri yapmayı öğrenmek için nerede ve nasıl bir kurs ve pratik yapma imkanı olduğunu sordum Opa'ya. O da bana kızının da Hollanda peyniri (Leerdam, Gouda / Boerenkaas) yapımı için bir öğretici ile görüştüğünü, iki hafta sonra bu konuda daha fazla bilgi alabileceğimi dedi.

Tilki'nin dönüp dolaşıp geleceği yer, körkçü dükkanı mı?

İnsan her yaşta üretici ve topluma olumlu katkıda bulunmalı. Bunu iki dedemde de görmek bana nasip oldu. Bilinmez ama birileri bu yazdıklarımı duyar, bilinmez ama bu konuda bugün olmaz ise, yarın neden Türkiye'de Hollanda Peyniri üreten bir peynirhane açabilmek mümkün olmaz (Sub. Ned. EEG).

Belki de Türkiye'de Hollanda Peyniri üretme imkanı bana ve başkalarına bir gün nasip olur diyerek, bu baharın ilk gününde bütün dostların Bahar bayramlarını (Nevruz) candan kutlar, barış ve mutluluklar dilerim.