Bir Ömür Hiç Bitecek Umut


  • Kayıt: 13.04.2024 10:19:37 Güncelleme: 13.04.2024 10:19:37

Bir Ömür Hiç Bitecek Umut

Nejat SUCU

Avrupa, 1960'lı yıllarda başlayan umuda, umutlara yolculuk yapan gurbetçilerin hikayeleri doludur. Bu yolculuklar birçok insanın yaşamında hayal kırıklıklarıyla, acılarla, umutsuzluklarla doludur. Birçok insanda da yeni umutlar ve var olmak, yaşama tutunmak için güzel bir başlangıç olmuştur Avrupa ülkelerine göç. Avrupa'da yeni yaşam bulanlarla doludur.

Geçen 60 yıla rağmen, umutlara yolculukların daha da zor olduğunu görüyoruz. Amaçları, bazen iç savaşlardan kaçmak olan, bazen de ekonomik, siyasi, kültürel mültecide olsa, varılmak istenen hedef hep aynı "Yeni bir ülke ve yeni bir umutlarla dopdolu yaşam".

Bunun yanında

"Güzel, rahat, refah, güvenilir, varlıklı ve bir insan olarak ilgi ve değer görmek"

Siz, siz olduğunuzda, Avrupa'ya, Hollanda'ya ve bir Batı Avrupa şehrine parasız, pulsuz, evsiz ve barksız yaşamayı ve üç günden fazla kalamayı denemeyin.

Sizi, yük sayan bir devlet kurumlarını karşınızda bulursunuz. Nereye giderseniz gidin, nereden karnınızı doyurursanız doyurun, nerede konaklarsanız konaklayın o ne polisin, ne vatandaşın, ne de belediyenin görevidir.

Dışarısı sıfırın altında 10 derecede olsa, soğuktan donmasanız da pek önemli değildir. Çünkü ölümünüzden de bireysel sorumluluğunuz vardır. O seçimi yapmakla mutlaka donarak ölmeyi kabullenmişsinizdir ve buna da saygı duymak gerekir diyen egoları güçlü birey olabilmiş bir Batı - Avrupa. Veya, Kışın evsiz ve barksızların gecelediği, Humanitas ve Leger des Heils kurumlarının 10 kişilik salonlarda kalarak bir sıcak çorba içebilirsiniz.

Memlekette akraba gibi Hollandalı

Memlekette, tatil yörelerimizdeki ilgi ve misafirperverliği burada Avrupa'da bulmanız da zordur. Tesadüfen Türkiye'den bir hemşerinizle karşılaşırsanız o size elinden geldiği, kalbinde 60 yılın götürdüklerine iyi niyetlere rağmen, size yardımeder ve yaşamınızı devam ettirmenizi sağlar.

O, lütfen, o var olan temiz duygularımızı ve her an yardımseverlik yapabilme duygularınızı ne olur kaybetmeyin diyoruzda... Her geçen gün temiz duygularımız Kapitalizmin rüzgarı ve seli önüne katmış götürmekte olduğunü nerden bilsin.. Artık, geride ne kalır onu tahmin etmek pek zor olmasa gerek.

Birlikte yaşananlar, ikramlar ve "Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır" derler "De herinnering van een kopje koffie duurt veertig jaar".