Müslüman, Göç ve Göçmen Politikalarına Karşı Dur Demek İçin 6 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AB) Seçimleri En Büyük Fırsat Hollanda’da Bizleri Yavan ve Yağsız Yıllar mı Bekliyor?


  • Kayıt: 20.05.2024 12:44:41 Güncelleme: 20.05.2024 12:44:41

Müslüman, Göç ve Göçmen Politikalarına Karşı Dur Demek İçin 6 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AB) Seçimleri En Büyük Fırsat

Hollanda’da Bizleri Yavan ve Yağsız Yıllar mı Bekliyor?


“Vette en magere jaren”

Nejat SUCU


Geçmiş yılların Hollandalı Türk’lerin memleketlerinde, bundan 70 yıl önceki kuraklık, kıtlık, darlık ve yoksulluğun açlığa ve yeterli beslenememeye sebebiyet verdiği yıllar. Yetersiz beslenme, beraberinde birçok hastalığı, özellikle tüberküloz (ince hastalık) gibi sağlık sorunlarını getirdi. Anadolu insanının tükenmeyen acıları, bu dönemde yaşanan yoklukla daha da derinleşti.

Daha sonraki yıllarda, özellikle 1940-1945 yılları arasındaki kıtlık dönemine kıyasla, yaşam kalitesinde bir artış görmekteyiz. Daha kaliteli bir yaşam için üretmek ve artı değeri paylaşmak gerekiyor. Ancak bu, bizde nadiren olan bir durum.

Hollanda’yı yavan yıllar (Magere jaren) mı bekliyor?

Yeni kurulan sağcı parlamenter Hollanda kabinesinin programına baktığımızda, kısa vadede fakir ve fukaraya umut vermiyor. Hayal kırıklığı, umut ve yeni heyecanların yerine, tek bir amacı olan hükümet var: Müslümanların ve göçmenlerin göçüne set çekmek.

Hollanda’da Müslümanlar daha fazla hak ve hukuku unutsunlar, var olanla yetinme dönemi başladı. Gelir artışı ve zenginlik, yağlı yıllar geride kalmışa benziyor Hollanda’da. Dar gelirliler ve sosyal yardım alanlar için hayal kırıklığı dolu bir koalisyon hükümeti kuruldu.

Ezan ve Müslümanların seslerinin kesilmesi isteniyor. Hollanda’da Müslümanların varlığından rahatsız olanlar, ibadethanelerinde günde beş vakit okunan ezanların sesinin kısılmasını talep ediyorlar.

Bunun yanında olumlu gelişmeler de var.

Sosyal Demokratlar, Sosyalistler, Komünistler, Sol Liberaller, Seküler Hümanistler ve Hür Demokrat Hollandalılar, mevcut yönetimden hoşnut değiller. Daha eşit ve adaletli bir gelecek umuduyla, sosyal güçlerin birlik olup güçlerini birleştirme zamanıdır. Unutulan göçmenlerin güç ve eylem birliği gerektiğinde, sol ve sosyalist partiler, Müslümanların ve Türklerin politik can simidi olacaklar.

Sahip olup da değerini bilmediğimiz şeylerin kıymetini, kaybettiğimizde daha iyi anlıyoruz. Hollanda İşçi Partisi (PvdA) ve GroenLinks koalisyonu, Türkler ve göçmenler için yeni umutlar vaat ediyor.

Müslüman, Göç ve Göçmen Politikalarına Karşı Dur Demek İçin 6 Haziran’daki Avrupa Parlamentosu (AB) Seçimleri En Büyük Fırsat

Gelecek ayda Avrupa Parlamentosu (AP/EP) Hollanda seçimleri yapılacak. Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosunda seçme ve seçilme hakkımız olduğuna göre, 6 Haziran Perşembe günü düzenlenen seçimlere katılmamız önemlidir. Her 5 yılda bir yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, 720 milletvekili belirlenecek. Hollanda’nın 6 Haziran’da yapılacak seçimlerde 31 AB milletvekili olacak. Hollanda ve AB vatandaşları olarak, 6 Haziran’da sandık başına giderek hoşnutsuzluğumuzu oylarımızla belirtmeliyiz.

AP ve EP’de bulunan parti veya fraksiyonlar:
- Fractie van de Europese Volkspartij (christendemocraten)
- Fractie van de Progressieve Alliantie van Socialisten en Democraten in het Europees Parlement
- Renew Europe Group
- Fractie Identiteit en Democratie
- Fractie Europese Conservatieven en Hervormers
- Fractie De Groenen/Vrije Europese Alliantie
- Linkse Fractie in het Europees Parlement - GUE/NGL


Saygı ve sevgilerimle, daha güzel, barış, sağlık ve mutluluk dolu yıllar dileğimle.