Hollanda'da Çorba Evi / Halk Çorba Evi (Het Soep Volkshuis / İmarethane)


  • Kayıt: 23.05.2024 10:30:57 Güncelleme: 23.05.2024 10:30:57

Hollanda'da Çorba Evi / Halk Çorba Evi (Het Soep Volkshuis / İmarethane)

Nejat Sucu

Hollanda'da yaşarken yıllar sonra tekrar duyabileceğimiz bazı yapmak istediğiniz faaliyetler var. Toplumla iyi ilişkiler size yeni yeni düşünceler, faaliyetler ve alternatif çözüm yolları sunabiliyor.

Bu arada Hollanda'yı gezmek, görmek ve Hollandalı hemşehrilerimizle birlikte çalışarak topluma katılmak, yeni yeni düşünceler ve faaliyetler için çok çok önemli.

Mevlana'nın ve Hacı Bektaş'ın torunları olabilmek?

“Gönülden, istekli olarak, her türlü şartlarda, memleket, dil, ırk, mezhep, renk ve cinsiyet ayrımı yapmadan bütün insanlara hizmet verebilmek önemlidir.”

Geçmiş yıllarda Hollanda'da, ikamet ettiğim şehrinde camiinde Cuma akşamları aileler için ayda en az bir sefer çorba akşamları düşünmüştüm. Bir sorun ve kültürel alışagelmişlik var camilerimizde.

Nedir dersek “Hep bana, hep bana kültürü ve geleneği”

İmarethane (Aş evi), düşkünlere, fakirlere, yaşlılara yoksullara ve öğrencilere yiyecek dağıtmak için kurulmuş hayır kurumları faaliyete geçirmek gerek. Bu konuda Hollanda'da şehirsel, ülkesel, özel ve tüzel destekler ve AB fonlarından da faydalanmak mümkün.

Zekat ve Fitre

Ayrıca zekat ve fitresini gözleriyle görerek değer bulmasını isteyen Avrupalı Türk Müslüman esnafı ve vatandaşlarımızın katkıları mutlaka olacaktır. Yeter ki bir güvenilir ve faydalı çalışmalar ve toplumsal duyarlılık projeleri yürürlüğe koyalım. Bir Kurban Bayramından bir yıllık et ihtiyacınızı toplamanız mümkündür.

Amaç Topluma Hizmet

Çorba ve kayın doyurma bir amaç değil araç olmalıdır. Bu Çorbahaneler ile ulaşamadığımız, yalnızlara, evsizlere, bakıma ihtiyacı olanlara, madde bağımlılığına zor ve çaresizlere ulaşmak mümkündür. Bunların sorunlarının çözümü için gerekli olan kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışmak gerekli.

3 Kişiyle Bir Vakıf

Bu konuda üç kişiyle bir vakıf kurmak olanaklı. Vakfın yasal statüsü ve desteği olduktan sonra, diğer şehirlerde, bölgesel ve ülkesel olarak çalışmak mümkün.

Son Güzel Olan İstanbul

Hollanda'dan bir vakıf ve Hollanda'dan finans ile bu faaliyetimizi İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropollerde de başlatmak ve daha sonra Türkiye'de bir vakıfa devretmek mümkün. Bu konuda İBB gibi Büyük şehirlerin tüzel ve özel kurumları ile birlikte ortak çalışmak mümkün olmalı.

Bu konuda düşünce ve görüşlerinizi [e-posta adresi kaldırıldı] adresine bekler, gönlünüze göre bütün güzellikler sizlerin olsun.