Hollanda’da Yeni Bir Nesil, Kraldan Çok Kralcı Türkler


  • Kayıt: 27.05.2024 15:50:05 Güncelleme: 27.05.2024 15:50:05

Hollanda’da Yeni Bir Nesil, Kraldan Çok Kralcı Türkler

Bizde bir söz vardır "Kraldan çok Kralcı olmak" diye. 15 Mart 2017 Hollanda Parlamento Seçimlerinden sonra radyo'da bir gazeteci bayan arkadaşla yapılan röportajı dinliyorum. Bayan açıktan Hollanda’da yaşayan belirli bir kesim Türkler’e, Müslümanlar’a karşı ve sanki Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) parti sözcüsü. Belki bilinmez ama, belki de yeni Sağcı PVV kabinesinde bakanlık veya devlet sekreterliği görevi bekliyordur. Kendini Hollandalı’dan çok Hollandalı hissetmek!

40 yıl önce, Hollanda’da ilk yıllarım ve Felemenkçe dilimin gelişmesi için sözlükle Hollanda gazetesi “De Volkskrant’ı (Halk Gazetesi)” okumaya çalışıyorum. Hollanda’nın sömürgesi Endonezya’dan Hollanda’ya yerleşmiş ve Hollandalılar’la kan bağı bulunan, bugün Hollanda’da sayıları 458.000’i bulan Endonezyalı Hollandalılar’ın %35’inin kendilerini Hollandalılar’dan daha çok Hollandalı hissettiklerini okuyorum. Bizim için o günlerde Endonezya Hollandalısı gibi olmayı hayal bile edemezdik. Çünkü doğduğumuz topraklara, Anadolu’ya geri dönecektik. Hiç aklıma gelmezdi.

Son günlerde kendini Hollandalılar’dan çok Hollandalı hisseden Türkleri okuyor ve dinliyorum. Artık Hollanda Türk toplumunda bir birlik ve beraberlikten söz etmek olanaksız. Toplumsal ayrışım ve kutuplaşma gerçekleşti bile. Hep birlikte hareket etmek artık ütopyatik bir gerçek oldu. Bilinmez ama en doğrusu da belli ki, bireysel gelişim, tercih ve özgür seçim olsa gerek. Bu bizlerin hoşuna da gitmese, bireysel tercih ve seçimlere saygı duymak zorundayız.

Hollanda'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (PVV) Türk Bakan

Önümüzdeki günlerde, Hollanda Parlamento Seçimlerinde Türk asıllı bir bakanı yeni Sağcı PVV kabinesinde ve Hollanda Parlamentosu'nda görmek olanaklı. Bu kişinin belirli Türk seçmeninin oyunu alması bile mümkün.

Gelecek yıllar kolay olmamakla birlikte, Hollanda toplumunda kendi yerimizi ve geleceğimizi sahip olma mücadelesiyle geçeceği kesin. Mücadele bizleri, çalışkan, dinç, eğitimli ve toplumda saygılı vatandaş yapar. Daha umutlu, mücadeleci ve kaliteli bir yaşam için toplumsal dinamiklerimiz, birikimlerimiz, tecrübelerimiz, olumlu potansiyelimiz ve Hollandalı dostlarımız var. Yeter ki bunları amacına ve hedefine uygun kullanalım.

Nejat SUCU