Söz Uçar, Yazı Kalır (Wie schrijft, die blijft,)


  • Kayıt: 02.06.2024 08:53:08 Güncelleme: 02.06.2024 08:53:08

Söz Uçar, Yazı Kalır (Wie schrijft, die blijft,)

Nejat SUCU

Yazmak bazılarımız için zor olabilir. Yazma yerine, çoğumuz okumayı veya hiç okumamayı da severiz. Bazılarımızın da konuşma yeteneği gelişmiştir. Konuşmayı ve devamlı konuşmayı sevenlerimiz de çoktur. Bir de yüzlerce televizyonumuz yok mu? Ne gerek var yazmaya ve okumaya. Yazma sırasında çeşitli araçlar ve gereçler kullanılsa da, yine yazmak insanın belirli bilgi, beceri, tecrübe, birikim ve çabasıyla ortaya konabilecek önemli bir iletişim aracıdır.

Yazmaya, hatalarım ve kesikliklerimle 25 sene önce başladım. Daha sonraki yıllarda takipçilerim, beni daha iyi yazmamı sağlayan özeleştiriler yapıyorlardı. Tabii ki bende daha tecrübeli olan dayımlarım Pr. Dr. Emrullah Güney ve Öğretmen yazar Hüseyin Güney. Damar mecazi anlamda, yetenek, bilgi, istek ve beceri anlamına da geliyor.

Bir gün rahmetle andığımız, Hollanda’da verimli bir öğretmen olan Hüseyin dayım, “Mustafa, yazmaya devam et, sende ‘damar’ yazma damarı var” demişti.

Yazmak için çok okumak gerek

Yazmak için çok çok iyi okumak, istemek, araştırmak, medeni cesaret, çevre olanakları ve cesur olmak gerek. Yazmak, bir bilgi ve belirli bir bilgi yapısı (structuur) ve çerçevesi olması gerekir. Tabii ki Göre’de küçük yaşta, Dede Şükrü Güney’in abone olduğu iki gazeteyi okuma olanağım vardı. Bir de Emrullah Dayı’mın kütüphanesinden de yüzlerce kitap okuduk. Tabii ki Zatül anam da emanet bir kitabın telef olmasına gönlü razı olmazdı. Ödünç alınan kitapların geri gelmesi için hesap sorardı.

Politik kararları yazmak

Göçmen gençlerin de politik kararları yazan ve yazdıklarını başkalarına kabul ettiren zeki, varsıl, üretken, evrensel düşünceleri yaşayan olgun ve verimli beyinlerin artması gerekir. Bunun tam anlamıyla gerçekleşmesi için “özgür düşünce ve yazma kültürünün” gelişmesi gerekir.

Proje yazmak gerek

Proje yazmak zor değildir ama, daha iyisini ve başkalarının yazmadıklarını ve yapılabilecek projeleri yazabilmek ve uygulayabilmek de önemlidir. Onun için yazarak kağıda dökebilmek ve bunu başkalarıyla paylaşabilmek de önemlidir. Tabii ki bir iktidar grubuna ait değilseniz, çok da ciddiye alınmazsınız. Bir de gönderilen bilgi emeğe cevap vermeme geleneği var ya, o da sende ve bende ilgisizlik yaratıyor.

Yazılan proje hırsızlığı ve gaspı

Son yıllarda, edebi ne olursa olsun, özel ve tüzel kurumlardan tutun da, bireysel bilgi ve teknoloji hırsızlığı bir modern meslek olmuş. Utanmadan ve arlanmadan vazgeçtik, büyük büyük adamlar ve milyarlık kuruluşlar birbirleriyle milletler arası mahkemelerde davalık oluyorlar. Sulh ve ceza hakimleri ve avukatları bu işten milyarlar kazanarak her iki tarafı da belirli, milyonlar ve milyarlarca tazminat ödeyerek bu modern bilgi ve teknoloji hırsızlığından sağ salim yollarına devam ediyorlar. Son yıllarda uluslararası uyuşmazlık davaları daha çok Hollanda’da görülmeye başlandı.

1,5 sene önce Kayseri’ye gönderdiğim bir “Gurbetçi Alo Hattı” proje önergesinden bir haber yok. Bir de bakıyorum benim önergem kendi belediyenin kendi öz projesi gibi basında paylaşabilen bir ekip ve hizmetliler.

Geleceğimiz daha güzellerini yazarak, toplumda hak edilen yere gelebileceğimiz kesindir. Okuyarak ve yazarak kendimizi bir deneyelim. Konuşmak belirli bir yerlere ulaşmak için yeterli değildir. Güzelini, faydalısını yazabilmeniz dileğimle hoşça kalın.