Hollanda’da Bir Ömür Boyu Hayal Kırıklığı


  • Kayıt: 06.06.2024 16:25:30 Güncelleme: 06.06.2024 16:28:18

Hollanda’da Bir Ömür Boyu Hayal Kırıklığı

Nejat Sucu

Hollanda’da yaşayan Türk göçmenleri her geçen gün, çeşitli sınıflara, karakterlere, elit, etnik seçeneklere ve yaşam biçimlerine göre değişen bir toplumsal dönüşüm içinde yaşamlarını sürdürüyor. Kapalı ve içine kapanık bir toplum olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyorlar.

Bir Ömür Boyu Hayal Kırıklığı ile Dolu Yaşam

Bazı insanlar, çevre, eğitim, yetiştirme ve kendilerine ait genleriyle birlikte, yaşamda mutlu olmayı ve mutluluğa giden yolu bir türlü bulamayan bir "Göç ve Göçmen Sendromu" (Migratiesyndroom) ve mutsuz hayatlar yaşıyor.

Yine Yeni Hayal Kırıklıkları Bekliyor

Sahip olduklarıyla mutlu olamayan, bir türlü bizleri topluca geldikleri memlekete gönderemeyen bir Hollanda. Hollanda, geçen 30 yılda, bitmek bilmeyen beklentilerle ve bir türlü gerçekleşemeyen Anadolu’ya geri dönüş planlarıyla dolu. Beklentiler gerçek olmayınca, içinden sessiz bir ses "Kal kaldığın yerde, var olan rahatını da bozma" der gibi mutsuzluğa merhem olacak o kutsal ilaç bir türlü bulunamayınca, mutsuz bir gurbet ve bir ömür boyu hayal kırıklığı ile dolu bir Hollanda Diasporası.

“Als je voor een dubbeltje geboren bent, word je nooit een kwartje”

Evet, bize ve bizlere biçilen ve verilen değerde bir eski Hollanda sözü belli ki hala geçerli. “Eğer 10 kuruş doğmuş isen, yaşamda 25 kuruş olamıyorsun.”

O Zaman Sahip Olunan 10 Cent ile Yaşamı Mutlu ve Huzurlu Kılmak Gerek

Hollanda’dan bizler için de iyi haberlerim var. Nedir diye sorarsanız? Hollanda’da enflasyon düşmeye devam ediyor ve Nisan ayı enflasyonu %2,7 olarak gerçekleşmiş bulunmakta. Hollanda’da işsizlik Avrupa Birliği’nin en düşük olan ülkelerinden biri, toplam işsizlik oranı %3,7 (370 bin). Her 100 iş ve istihdam arayana, 110 iş ve insan kaynakları ilanı düşmekte. Hollanda’da Avrupa Birliği ülkelerinden çalışanların sayısı 745 bin. Milyonlarca göçmeni, mülteciyi ve bilgi göçmenlerini istihdam ediyor. Sanayi ve iş insanlarının gelecek yıllardaki yatırımları %30’ları bulmakta. Milli gelir (BBP), kişi başına düşen gayri safi hasıla (GSYİH) €58 bin euro. Küresel kriz ve bütün ülkelerde hissedilen buhran Hollanda’yı teğet geçmiş gibi görünüyor. Devlet borcunda (Staatsschuld) ABD’de en düşük olan ülke olarak BBP’nin %46’sına denk düşüyor. Evet, bizler için iyi olmak isteyenler için Hollanda’da mutluluk ve refah yaşamda Avrupa 5’incisi. Daha ne isteyelim?

Doğru olan soru belki de, daha ne yapalım doğru olur. Cevap: 16 saat çalışma ve faaliyet. Var olan sosyo-ekonomik, kültürel, iktisadi Hollanda yaşamına katılarak, artı milli gelirden pay almak. O zaman birazdan bulduğum bir sandıkta Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu (AP/EP) Hollanda seçimleri için vatandaşlık görevini yerine getirmek olacak.

Ne alakası var demeden, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü ile bitirelim:

"Türk, Öğün, Çalış, Güven"

Saygılarımla,