Hollanda Türk Seçmeni Eski Partilerine Geri mi Dönüyor?


  • Kayıt: 07.06.2024 20:34:37 Güncelleme: 07.06.2024 20:34:37

Hollanda Türk Seçmeni Eski Partilerine Geri mi Dönüyor?

Nejat Sucu

Biraz erken ama, 6 Haziran’da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Hollanda’da seçmen, aşırı sağcı, mülteci, göçmen ve Müslüman karşıtı parti PVV’nin en büyük parti olma umudunu kesti.

22 Kasım 2023’te yapılan Hollanda Erken Temsilciler Meclisi seçimlerinde, PVV partisi beklenmeyen bir seçim kazanmış ve seçimleri 37 temsilci ile birinci parti olarak tamamlamıştı.

Kesin olmayan ve bu Pazar günü açıklanacak seçim sonuçlarına göre, NOS yayın kurumunun isteği üzerine, Exitpoll tarafından yapılan ön seçim sonuçları araştırmasına göre; Hollanda Yeşil Sol ve İşçi Partisi’nin ortak listesi (GroenLinks – PvdA) %22’lik bir oy oranı ile 31 AP milletvekilinin 8’ini kazanmış, mülteci, göçmen ve Müslüman karşıtı PVV ise %17’lik bir oranla Brüksel’e 7 temsilci göndermiştir.

6 Haziran’da Farklı Ne Oldu?

6 Haziran’da Hollanda seçmeni, Sosyal Demokrat ve Yeşillerin, Hollanda’da aşırı sağ kaymasından ve anti-göç ve mülteci programlarından huzursuz olduklarını ortaya koydu. Hollanda seçmeninin, uzun yıllar sosyal devlet (Sociale staat) politikalarından uzaklaşan politikalardan rahatsız olduğu ve çözümü tekrar Sol ve Sosyal Demokratlarda görmeye başladığı anlamına gelmektedir. Son 25 yılda Liberal politikalarla, Hollanda sosyal devleti ve sosyal güvenlik sistemi en asgari düzeye indirildi.

Katılım 2019 Seçimlerine Göre Yüksekti

AB seçimlerine 2019 yılındaki katılım %41,97 iken, 6 Haziran 2024 seçimlerindeki katılım artarak %46,8 olarak gerçekleşmiştir.

Türk ve Faslı seçmenlerinin AB seçimlerine katılımları düşük gerçekleşmekte. Uzun bir süredir DENK partisine oy veren muhafazakâr Türk ve Faslı seçmenin, bu seçimlerde AB seçimlerine katılmayan DENK Partisi yerine kendilerine en yakın ve göçmenlerin “Gelecek Can Simidi” (Toekomstzekerheid voor Migranten) PvdA ve GL ortak listesine yöneldikleri yeniden gözlemlenmektedir.

Kesin olmayan sonuçlara göre; VVD ve GL – PvdA partilerinden Avrupa Parlamentosuna 2 Fas ve 1 Türk kökenli milletvekilinin Avrupa Parlamentosu’nda gelecek 5 yılda temsil hakkı kazandıkları görülüyor.

Hollanda ve Avrupa Yeni Politik Gelişmelere Gebe mi?

Hollanda gelecek yıllarda yeni politik gelişmelere gebe. İki yıla kadar yeni bir seçim yolda. Sol, Yeşiller ve Sosyal Demokratların yeniden gelecek umudu olduğu ufukta gözüküyor.

Benim ve bizim de 6 Mayıs AB seçimlerinde oyumuzu bizleri kabul eden ve güvenli geleceğimizi savunan, insani ve adaletli bir politik partide yer almamız bizlerin geleceği için çok çok önemli.

Nasıl bu sabah güneşin yeniden doğduğu gibi, bugün Hollanda’da birlikte ortak yaşam için yeni umutların filizlendiği bir gündür, 7 Haziran günü. Saygı ve sevgilerimle.