Hollanda Türk Seçmeni Avrupa Parlamentosu Seçimleri’nde Yeşil Sol – Sosyal Demokratları (GL-PvdA) Birinci Parti Yaptı


  • Kayıt: 10.06.2024 10:23:34 Güncelleme: 10.06.2024 10:23:34

Hollanda Türk Seçmeni Avrupa Parlamentosu Seçimleri’nde Yeşil Sol – Sosyal Demokratları (GL-PvdA) Birinci Parti Yaptı

Nejat Sucu

Haziran 2024 Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve Hollanda Türk – Müslüman Toplumu

Hollanda’da 6 Haziran 2024 tarihinde yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, her ne kadar aşırı göç, göçmen ve Müslüman karşıtı politikalarıyla bilinen PVV'nin birinci parti olmaması sevindirici olsa da, AB Parlamentosu'ndaki temsilini 1’den 6’ya çıkarması kaygı verici. PVV partisi, %17.7 oranla 6 Haziran Hollanda AB seçimlerini 2. sırada tamamladı.

Hollanda’da geçen yıllarda politik güçlerini birleştiren Yeşil Sol (GroenLinks/GL) ve Hollanda Sosyal Demokratları (Partij van de Arbeid/PvdA), 6 Haziran AB seçimlerinden %21.6 oranla birinci parti çıktı ve gelecek 5 yılda Avrupa Parlamentosu’nda 8 AB milletvekili ile temsil edilme hakkını kazandı.

Türk Seçmenin Tercihi

Her ne kadar var olan kırgınlık ve küskünlük bitmese de, Türk seçmeni var olan seçenek olanaklarından en iyisini seçti. Evet, Türk, Faslı ve Müslümanların GroenLinks – PvdA ortak seçim listesindeki tercihleri, Hollanda’da GL – PvdA Sol ve Sosyal Demokratları birinci parti yaptı.

Gelecek Yıllar Nelere Gebe?

Var olan haklarımız, kurduğumuz kurumlar, ticaret ve iktisadi güç ile gelecek yıllarda Avrupa’da göç, göçmenler ve mültecilerin günah keçisi (Zondebok) gösterileceği kesin. 

Kendi yırtığını dikemeyen terzinin misali, Avrupa var olan yırtık ve sırıtan yamalara, çözüm bulamadığı toplumsal sorunlarına suçlu ve suç aramaya devam edecek.

Göçmenlerin ve Türk Toplumunun Yeniden Örgütlenmesi Gerek

Hollanda’da, gelecek yıllarda eşit vatandaşlık mücadelesinde (Gelijkwaardig burgerschap/Nederlanderschap), bağımsız politik danışma kurumu yaşama geçirilmelidir. Bu konuda AB’nin gerekli fonları ve destekleri var olması gerek.

Kağıt üzerinde tek fikirli ve inançlı bir kurumdan çok, birden çok kültürel ve inançların temsil edileceği kalıcı bir tavsiye ve fikir kurumu oluşturulmalı ve var olan kıymetli beyinlerin ufaklı ve irili katkılarıyla güzel ve verimli ürünler alabileceğimiz bir kurumsal yapılanma gereklidir. Yeniden yeni umutlarla başlayalım haftanın ilk gününe. Umutsuz yaşamak bitkisel bir yaşama benzer.

Saygılarımla,