Hollanda’nın Aşırı Sağcı Koalisyon Kabinesi Gündemi


  • Kayıt: 15.06.2024 20:01:42 Güncelleme: 15.06.2024 20:01:42

Hollanda’nın Aşırı Sağcı Koalisyon Kabinesi Gündemi

Nejat Sucu

Hollanda, 22 Kasım 2023 tarihinde yapılan Erken Temsilciler Meclisi (Tweede Kamer) seçimlerinden çıkan sonuca göre; PVV'nin liderliğinde sağcı ve muhafazakâr partilerin; PVV, VVD, BBB ve NSC ile birlikte yeni bir kabine kurulmasını seçmen tarafından istendi ve bunun yanında mahalle baskısı etkisi ve tepkisi ile (sociale wijkdruk) yeni hükümet kurulma aşamasında.

Sancılı, zor, olmayanı yaratma ve zorlamaa ile birbirlerine benzemeyen politik parti ve programlarından oluşan yeni Hollanda Sağcı ve Muhafazakâr kabinesi. Hollanda’da her fikirden insan, sağcısı, solcusu, sosyalisti ve sosyal demokratı vatanı Hollanda’yı vatan olarak sevmekte ve ırk temelinde bir millet ve milliyetçilikten bahsetmek Hollanda’da zor.

Hollanda Kabinesi ve Bizim Biçerdöver (Maaiedorser / Graanmaaier) Matador

Ben yaz aylarında Göre’nin buğday, çavdar ve arpa tarlalarına giren ve gelen biçerdöverleri pek severdim. O büyük bir toz, duman ve bereketle buğdayı traktörün vagonuna aktardığı zaman, orada ve yolda sıcak buğday içinden Kanlı Ağıl’dan Tuca’dan Göre’ye 5 kilometrelik yolculuk çok keyif vermiştir. Benim de unutmadığım güzel anılarımın içindedir yaz ve yaz tahıl hasadı.

Her sene geri gelen aile dostu Topal Bektaş

Her geri gelen, aksak ve sevimli bir amca vardı. Kendisi Gülşehir Irmak kenarı Fakı Uşağın’dan gelirdi. Adının Topal Bektaş olduğunu, kendisinin biçerdöveri Yeşil Matador’du. Artık aile dostu olmuş ve sanki Göre’nin bir parçasıydı. Yalnız biçerdöveri 30 dönüm ekini biçer, ya dişli, ya krank kırar, günlerce tarlada yatar, parça gelir yine arızasız gün geçmezdi. Aksak, zayıf, ve sakalları uzamış Bektaş’ın bir Nevşehir ve Kayseri sanayisine gidip gelmekten yorgunluk içinde kaldığını gözlemledim. Mevsim sonunda hesabı ödenir ama kendisine ne kalırdı onu bilemiyorum ama "Biçerdöverlik ve o kocaman biçen ve döven makine aşkı olmadan o meslek yapılmazdı o yıllarda."

Hollanda’nın yeni kabinesi bizim Matadora benziyor.

Kabine kurulma aşamasında, sahip olmayan yönetim kadroları ile ilden ödünç alınan politikacılardan oluşan adına "Hollanda Parlamento kabinesi ve Parlamento Demokrasili bir dönem" başlıyor. Yalnız kurulma aşamasında koalisyon kabinesinde görev alacak bakanlar, sekreterler ve yöneticiler birer birer dökülmeye başladı. Kimisi pulunu, kimisi cıvatasını ve kimisi de somununu atıyor.

Ele güne karşı kurulacak Hollanda kabinesi ne kadar yol alacak ve ne kadar ömrü olacak ama Bizim Topal Bektaş amcanın Matador Biçerdöveri gibi belirli süre ya dişli ya da motorunu yakarak yarı yolda kalacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek.

Yeni politik gelişmeler gebe

Yine olan abalıya, yine olan fakire, yalnız ve garibe olacak. Ne umduk ve ne bulduk diyecekler. Yeniden seçmen sosyal demokratlara yönelmesi ve yeniden sosyal demokratların kapitalizmin yedek lastiği olma zamanı geleceğini gelecek yıllarda düşünmek ve bilmek mümkün. Yeniden hayırlı olsun dileğimizle. Bir gelen, diğer gideni aratırmış. Herhalde, giden 14 yılımızın, 4 dönem Başbakanı Mark Rutte’yi arayacağız?