Ekonomik Kriz Hollanda’yı Teğet mi Geçti?


  • Kayıt: 17.06.2024 15:24:23 Güncelleme: 17.06.2024 15:24:23

Ekonomik Kriz Hollanda’yı Teğet mi Geçti?

Nejat SUCU

Hollanda’da sosyal, ekonomik, kültürel ve finansal kriz üç yıldır devam etmekte. Yapılan tahminler ve olumsuz gelecek senaryoları ile sosyo-kültürel ve iktisadi raporlara göre uzmanlar, Hollanda’daki kriz senaryolarını ve tahminlerini bir türlü tutturamıyorlar.

Hollanda’da kriz yine “teğet” geçmeye devam mı ediyor? Bildiğim kadarıyla, yüksek mutfak, tüketim, ısınma ve üretim giderlerinde yüzde 30’ları geçen artış gözlendi. Bu krizin bedelini dar gelirli Hollanda halkı ödedi ve ödemeye devam etmekte. Vur abalının sırtına.

Beklenen Ekonomik Kriz

Hollanda Merkezi İstatistik Araştırma Bürosu CBS’in son yaptığı paylaşıma göre, Hollanda ekonomisi 2024 yılının son üç ayında (vierde kwartaal BBP) yüzde 0,3 büyüme göstermiş bulunuyor. O zaman Hollanda’da ekonomik krizin (recessie) olmadığını söyleyebiliriz. Sanayide üretim hızının düşmesi ve belirgin bir ihracatın azalmasına rağmen, işsizlik sayısındaki artış beklenenin altında seyrediyor.

Nisan ayı 2024'te geçen yılın düşen ihracatı (export) yeniden yüzde 2 ile yükselişe geçmiş bulunmakta (CBS). Artan iflaslar 2008 ile 2012 yılları arasındaki büyük banka ve ekonomik krizlerdeki iflas ve ekonomik faaliyetlerine son veren firmaların sayısı ile kıyaslanmayacak derecede düşük.

İnovasyon ve Güvenilir Bir Çalışma Kültür

Hollanda’da mevcut ekonomik ve iktisadi yaşam olağan biçimde kendi kuralları içinde işlemeye devam ediyor. Gelecek yıllarda büyümenin en büyük engeli ise kalıcı ve tüm Hollanda için yeni bir koalisyon hükümeti ve var olan iş ve insan kaynakları açığının bir biçimde kapatılması.

Hollanda’ya istihdam için gelen bilgi göçmenleri (Kennismigraten) her firma için hesaplı olmamakla birlikte, üretim ve belirli bir kısmının yurt dışındaki ülkelerde yapılması var olan üretim sorununu çözecektir. Bu konuda ucuz insan kaynakları, istihdam ve güvenilir ulaşım yoluna sahip olan Türkiye, önemli bir ortak olmada en iyi adaylardan biridir. Bugün bile ve gelecekte Orta Doğu ve Uzak Doğu’da yapılan üretim ve üretilen ürünün dağıtımı güvence altında bulunmuyor.

Hollandalıların dediği gibi, "Birinin ölümü, diğerinin ekmeği." Olmasa daha güzel olurdu ama.

Yine Olumlu Gelişmeler Var

Evet, birkaç ay öncesine göre ekonomik ibre ve göstergeler olumlu yöne yönelmiş durumda. Mayıs ayında işsizlik, Avrupa’nın en düşük seviyesinde olan ülkelerden biri. İflaslarda yeniden düşüşler başladı, enflasyon yüzde 2,7’ye düştü. Çalışanlarda hastalık oranı düşmeye devam etmekte olup, tüketicinin ekonomiye güveni harcamalarında artışla devam etmekte. Hollanda ihracatı da yüzde 2 artmış bulunuyor.

Her ne kadar üretimdeki küçülmenin sonuçları bir süre devam etse de, iş piyasasında iş ve işgücü açığı ve insanların hoşnut, tatmin ve mutlu olmadıkları işverenlerini değiştirme olanağının devamı önemli. İşverenlerin yüzde 70’i kendine uygun kalifiye eleman bulmakta büyük zorluklar içinde.

Evet, bütün dünyadaki var olan savaşlar ve iç krizler, diğer adayların ekonomik olarak daha güçlenmesini sağlamakta. Kapitalizm ve emperyalizmin temelinde var olan, paylaşım, dünya yeraltı ve yerüstü kaynaklarına hakim olma isteğiyle savaş ekonomisi bulunuyor. Olgunlaşmamış bir çocuk gibi, yapılanı yıkmak ve yeniden yaparak üretim ve tüketim ekonomisi ile kendi “sütün kaymağını yeme sevdası”dır kapitalizm. Fakirlere silah almak ve suni dünyevi sorunlarla birbirini yok etmek kalıyor.

Hoş ve güzel kalın.