Hollanda’da 18 Milyon Nüfusa Yaklaşan Bizler?


  • Kayıt: 18.06.2024 17:45:19 Güncelleme: 18.06.2024 17:45:19

Hollanda’da 18 Milyon Nüfusa Yaklaşan Bizler?

Nejat Sucu (Sosyal Çalışan)

Dış ülkelerden aldığı göçlerle birlikte 18 milyona yaklaşan Hollanda nüfusu, bugün 17 Haziran 2024 itibarıyla 17 milyon 987 bin 675 olarak kayıtlara geçmiş bulunmakta (Dashboard bevolking / CBS). Eski Konya vilayetinin yüzölçümü olan 41 bin 850 kilometrekareye (Km²) sahip olan Hollanda, topraklarının belirli bir kısmını denizden kazanmış bir ülke.

1900 yıllarında Hollanda'da yaşayan nüfus 5 milyonken, 1950 yılında bu sayı 10 milyona ulaşmıştı. Daha sonraki yıllarda 500 bine yakın Hollandalı köylü ve çiftçinin Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, Amerika, Güney Afrika ve Latin Amerika’ya göç ederek yeni vatanlar seçtiğini biliyoruz. Hollanda nüfusunun her yıl eğitimi, çalışmayı, istihdamı, girişimciliği, aile birliğini ve mülteci olarak yerleşenleri olmaması durumunda, Hollanda'nın kendi öz nüfusunun azalması kesindir.

1950 ile 1960 yılları arasında büyüyen Hollanda sanayi üretimi, İkinci Dünya Savaşı sonrası olumlu ekonomideki iklim, Marshall Planı yardımları ve Amerikan sermayesinin Hollanda’ya yatırım yapması ile iş ve istihdam gereksinimi oluşturdu.

1965’ten itibaren Türkiye’den Hollanda’ya başlayan iş gücü ve işçi göçü esnasında bile, o dönemde istenen randımanı veremeyen ve işsiz olarak Hollanda İşkur’una (Het Arbeidsbureau / CWI / UWV Werkbedrijf) kayıtlı 150 bin işsiz bulunmaktaydı (Werkzoekenden).

İlk olarak İtalya, İspanya ve Portekiz’den gelen göçmen ve misafir işçilerden (Gastarbeiders) sonra, Avrupa Birliği ülkeleri ile yapılan göç anlaşmaları ve sosyal güvenlik sözleşmeleri ile Batı Avrupa’ya ve Hollanda’ya Türkiye ve Fas’tan büyük göç dalgaları başladı.

İki Kültür Arasında Kalan Nesil

Daha sonraki yıllarda doğum, evlilik ve aile birleşimi ile çoğalan bir göçmen toplumu oluştu. 1976 ile 2000 yılları arasında aile birleşimi ile Hollanda’ya yerleşen göçmenlerin başarılı ve mutlu bir nesil yaratmaları hedeflenmemişti. Göçmenlerin özgür iradeleri ve seçimleri ile Hollanda’ya yerleştiği de söylenebilir.

Ü Göçmenlerin Toplam Sayısı

Hollanda’da yaşayan toplam göçmenlerin sayısı 2 milyon 600 bini yurtdışından ve 2 milyon 200 bini ise Hollanda’da doğmuş bulunmakta. Toplam göçmen sayısı 4 milyon 800 bindir. Hollanda nüfus kayıt yasasına göre Hollandalı sayılan göçmen çocuk ve torunlarını da göçmen sayısına eklersek, toplam göçmen sayısı 5 milyonu geçmektedir. Eşlerin her ikisinin de Hollanda doğmuş olması ve onlardan doğan çocuklar nüfus kayıtlarına köken ve ülke olarak Hollandalı olarak kaydedilmektedir.

2024 Yılında Hollanda Nüfusu 18 Milyon

2022 yılında Hollanda’ya mülteci, bilgi göçmeni, aile birliği ve kurma yolu ile yerleşen göçmen sayısı 404 bin. Tabii Hollanda’yı terk eden ve Hollanda’daki yaşamı başka bir ülkeye değiştirenleri de düştüğümüz zaman, olumlu denge 200 bin ile 250 bin arasında değişmektedir. Bu yılın sonunda Hollanda nüfusunun 18 milyona ulaşması bekleniyor. 2023 yılında Hollanda’ya yerleşen göçmen sayısı ise 332 bin 863 olup, 2022’ye göre Hollanda’ya göç edenlerin oranı yüzde 17 azalmış bulunmaktadır. Gelecek yıllarda Hollanda’ya yerleşecek mülteci ve göçmen sayısında düşüş beklenmektedir.

Göçmenlik Olgusu Nedir?

Her göçmenin kendini nasıl hissettiği, kendi özgür duygu iradesine bağlıdır. Göçmenlerin Hollanda’ya entegrasyonu ve asimilasyonu sürecinde değişim ve direnç göstermeleri kaçınılmazdır. Hollanda'da “Tussen wal en schip raken” dedikleri bir değişim ve yaşam asimilasyonu, hem bildiklerimiz hem de bilmediklerimizle devam etmektedir.

Güzel olanı ise, okumayı, düşünmeyi, anlamayı, sormayı ve cevabını kısmen de olsa bulmayı size bırakıyorum. Sevgilerimle,