Toplumsal Gelenekler, Görenekler, Güven ve Yumurtalar


  • Kayıt: 23.06.2024 10:48:23 Güncelleme: 23.06.2024 10:48:23

Toplumsal Gelenekler, Görenekler, Güven ve Yumurtalar

Nejat SUCU

Bisiklet ile Almelo’da çarşıya giderken, bazen yolumu değiştirip bazen de köy yollarından giderim. Bazen de yol kenarında köy yumurtası almak için bilerek takip ettiğim belirli bir güzergah vardır.

Yumurta satışındaki en güzel örnek ise; Hollandalı çiftçilerin yol kenarlarına güzelce yapılan kulübelerde yumurta, bal, reçel, meyve, kabak ve sebze satmalarıdır. Başında kimse olmadığı bir kulübe, 6 veya 10 tane hazırlanmış yumurtaları kendin alıyor ve belirli olan ücretini kumbaraya atıyorsun.

Ne güzel bir gelenek! Yıllar önce, Göre Kasabası’nın Sarıyaprağı, Taştepesi, Samanlıkları ve Karşı Dağı bağ ve bahçe içindeyken, insanlar çalışırken, üretirken, herkesin üzümü, elması ve kayısısı varken, biz komşunun bahçesinde yediğimiz yaş meyvenin helalliğini sorardık komşularımızdan. Yerken mümkün olduğunca dal, budak ve ekilen bağa zarar vermemeye çalışırdık.

Büyüklerimizle birlikte yolculuk yaparken, yol kenarından güzelce sarı ve kırmızıya çalan kayısılardan yemek için seferber olurduk ama büyüklerimiz, "Bırakın o dövüşün kayısısı yenmez" derler, biz de o kişinin ne kadar anlayışlı, saygılı ve sevecen olup olmadığını öğrenirdik.

Hollanda’daki güzelliğin bir tarafı, o köyde insanın birbirine güveni, suç işlemekten uzak olması demek anlamına gelmekte. En güzeli de kendi kendini kontrol etme, sahip olma dürtülerini dizginleme ve hakkı olmayanı sahip olmamayı öğretmesidir.

“Ben kendime €2 euroya hırsız dedirtmeyim. Bir de çocukların ve torunların kursağına haram sokar mıyım?”

Kısacası, toplumsal değer ve yargılar, ahlaklı ve edepli yaşamayı öğretiyor ve o köyün kurallarına uymayanı, sosyal, maddi ve manevi yaptırımlarla, suç ve kabahatin o köyde ve şehirde en asgari düzeyde gerçekleşmesini sağlıyor.

Biz de bir Göre’de deneyelim mi? Niğde yolu üzerindeki Göre Kasabamız’da yetiştirilen 100 parça 5 kiloluk patatesleri hazırlayacağız ve sökülmeyecek bir şekilde kumbara koyacağız ve alınan bir torba patates için 50 TL bırakmalarını rica edeceğiz.

Bir gün sonra, 100 parçanın 90’ının ödenmiş bir durumda bulursak, o zaman ne kadar medeni, hukuka, emeğe saygılı, hakkı olmayanı sahiplenmeyen, haram yemeyen edepli ve kaliteli bir toplum yaratmış oluruz. Siz ne dersiniz?