Mutluluğu ve tam mutlu olmayı yakalamışken, mutsuz ve öksüz kalmak?


  • Kayıt: 01.07.2024 12:02:09 Güncelleme: 01.07.2024 12:02:09

Mutluluğu ve tam mutlu olmayı yakalamışken, mutsuz ve öksüz kalmak?

Nejat SUCU

Hayır, mutluluk bireyden bireye değişen, yaşanan ailenin, sokağın, şehrin ve ülkenin sunduğu, aslında soyut bir kavram olduğu kadar, aynı zamanda güvenlik, barınma, beslenme, eğitim, gelişim ve istihdamla bire bir bağlantılıdır.

Çok zaman söyleriz: Tam mutlu olmuşken, elimdeki mutluluğu kaçırdım.

Çok zaman duyarız: Ben onunla evlenseydim, çok çok mutlu olur ve onu da mutlu ederdim.

Mutluluk aslında soyut bir kavram, his, duygu, anlam ve yaşanan tecrübelerin toplam bir yumağıdır. Kimisi için doyuncaya kadar tıka basa yemek yemektir.

Kimisi için Eyüp Sultan’da, Pierre Loti Tepesi’nde kahve içmektir.

Evet, mutluluk aslında insanın yaradılışından itibaren aradığı ve ne aradığını bilmediği soyut bir anlam ve yaşamın ruhu için gerekli olan bir ruh halidir. Anlaşılması zor ve soyut olduğu için kıymetlidir. Parayla ve mülkle de satın alınmaz. Çok zaman parayla sevgiyi satın aldıklarını düşünenler her zaman yanılmışlardır. Çünkü sevgi ile mutluluk arasında da fark vardır.

“Ben seni seviyorum ama ben seninle mutlu değilim” diyen ve ne istediğini ve ne olduğunu bilemeyen farkında olmayan milyonlarca yığın var.

Basit beklentilerden ve yaşamdan mutlu olmak gerek.

Evet, yaşamda var olanla yetinerek daha iyisi ve güzeli için çalışmak. Tatminkâr insan devamlı kısmen de olsa mutludur. Beklentileri düşük tutarak daha yükseğine ulaşıldığı zaman, mutluluk bir kat daha hissedilen lezzet duygusudur.

Bana göre mutluluk ise, “Elimle suyu 1 dakika tutmaya çalışmak, suyun parmaklar arasından kayboluşunu gözlemek gibidir.” Mutluluğu bulduğumuz zaman, onun heyecanı ve lezzetini de kaçırırız veya kullanmasını bilmeyip elimizden kaçırırız. Onun için biz yine mutlu olmayı deneyelim ve mutluluğumuzu daim arayalım. Mutlu kalın.