Hollanda’da Politik Gündemimiz


  • Kayıt: 03.07.2024 19:39:43 Güncelleme: 03.07.2024 19:39:43

Hollanda’da Politik Gündemimiz

Nejat Sucu

Hollanda Hükümeti ile ortak çalışmak olanakları nelerdir?

22 Kasım 2023 tarihinde yapılan Hollanda Erken Temsilciler Meclisi seçimlerinde (De vervroegde verkiezingen van Tweede Kamer) Hollanda halkı, geçen yılların aksine sağ bir kabinenin oluşumu için yeşil ışık yakmıştı.

Tüm yapılan çalışmalar ve koalisyon görüşmelerinden sonra Hollanda’da Hollanda halkının ve seçmeninin tatmin edecek Dick Schoof’un Başbakanlığında Parlementer kabine 02 Temmuz Salı günü yemin ederek görevine başladı.

Kabinenin oluşum aşamasında göçmenler var olan ve haklı olan yanlarıyla rahatsız ve huzursuz olduklarını belirttiler. Haklı oldukları konular mutlaka var ama, var olan Hollanda kabinesi de bizim yeni hükümetimiz.

Hoş olmasa da gerçekleri güneş gibi balçıkla sıvayamayız.

Bu konu var olan kurum ve kuruluşların yeni kabine ile birlikte ve ortak çalışmaya hazırlıklı olduklarını belirtmek ve bildirmek bana göre en güzel bir taktiksel başlangıç.

Fikir ve politik sorunlarda diyalog denen istişareye açık olmak ve bu konuda gerekirse kamuoyu ve basınla da yazılı ve sözlü olarak paylaşmak gerek.

Kesinleşmeyen yaşam felsefemiz. Bir de Hollanda’da nasıl bir toplumsal katılım istiyoruz?

Gelecekte bireysel başarıların birlikte getirdiği toplumsal katmanlarımızın yeri ve geleceği konusunda yeni politikalar geliştirmemiz önemlidir. Semboller ve sembol politikalarla bir arpa boyu yol alamayız.

Var olan sorunlardan uzaklaşmadan, var olan sorunların çözümünü gündeme getirmek. Bizde ne güzel söylenmiş bir söz vardır: “Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış.”

En önemlisi ise, bizimle ilgili olanı bizimle görüşmeleri. Var olan toplumsal sorunlarda bizleri, mültecileri, Müslümanları ve Türkleri “günah keçisi/zondebok” yapmamaktır.

Onun içindir ki, bizlerin güvenli bir geleceği ve sağlıklı yaşam için diyalogdan yana olmak gerek. Şimdiden yeni kurulan Dick Schoof kabinesine başarılar dilerim.

Saygılarımla,