Zamanı Yakalayabilmek Mümkün mü?


  • Kayıt: 07.07.2024 09:51:04 Güncelleme: 07.07.2024 09:52:32

Zamanı Yakalayabilmek Mümkün mü?

Nejat Sucu

Günler, aylar ve yıllar gelip geçiyor. Ekonomide 24 saat faaliyet, yeni üst akıl, buluş, inovasyon ve para kazandıracak ürün ve üretim bütün hızıyla devam ediyor. İnsan aklını ve değerini aşan, kapitalist ve emperyalist sistemlerin kayıtsız ve şartsız hüküm sürdüğü bir zamanda yaşıyoruz.

Gelişmelere Biz de Takılıyoruz

Bilerek veya bilmeyerek, bilinçli veya bilinçsiz biz de gelişmelere ve uygulamalara takılıp, evet, biz de bu yeniliklerin bir üretim ve tüketim parçası oluyoruz. Tabii ki burada geride olan ve geride kalan toplumlar, şehirler ve ülkeler de var.

Parası Olan İçin Sorun Yok

Para, alım gücü son 40 yılda son derece öne çıkan, bütün birey ve toplumsal ilişkileri belirleyen bir araç ve meta oldu. Dünyevi düşünce, inançlar, felsefe veya yaşam biçimi ne olursa olsun, hepimiz tüm farklılıklarımıza rağmen yeni dünya düzenine uyduk veya uymaya da çalışıyoruz. Tabii ki sahip olunan eğitim, mahalle, köy, kasaba, şehir ve ülke de belirleyici.

Hollanda Türk Toplumu

Ben bu kadar hızlı ve uyumlu bir geçiş döneminin gerçekleşeceğini beklememiştim. Toplumsal değişim, uyum, entegrasyon, asimilasyon ve partisipasyon olanca fırtına hızıyla devam ediyor. Ben, biz ve bizler uymuyoruz diyenler bile asimile olma yolunda hızlı adımlarla koşmaya çalışıyorlar.

20 Yıl Önce Yazmıştım

20 yıl önce, yaşlanan Hollanda nüfusuna 2025’ten sonra biz göçmenlerin çocuklarının ve torunlarının bakacağını (verzorging) yazmıştım. Zamanın bu kadar hızlı geçeceğini beklememiştim ve zaman hesaplamasında 15 yıllık bir farkla yanılmışım. 2010’dan itibaren göçmenlerin torunları ve çocukları sağlık sektöründe yerlerini almaya başladılar.

Tabuları ve İnançları Belirleyen: Geld/Para/Pul, Mani/Money?

Evet, son yıllarda insanın yaşam biçimini, yaşam şartlarını, inanç ve felsefesini belirleyen bir araç ve meta kazanç, gelir, servet ve para oldu. Onun içindir ki yaşam şartları olmayan genç göçmenlerin umut yolculukları Batı Avrupa ülkelerine devam etmekte ve devam edecek. Her ne kadar istenmeyen göçmenlerin Batı Avrupa yolculuğunda Ege Denizi'nde boğulmak ve Alp Dağları’nda donmak da olsa.

Bir zamanlar büyüklerden Hollanda’ya kaçak olarak yerleşenler anlatırdı; Nasıl Mısır tarlalarında 1 metre beline kadar çamura gömülmek varsa, Fransa’da mandıralarda çalışmaya başlayan eniştenin, işini beğenmeyip “Ben kendi hayvanlarımla Göre’de yaşarım” diyerek memlekete geri dönmesi de var.

Pastadan Payımız Artmakta

Son yıllarda, ortadaki var olan pastadan, sağlık sektöründe pasta payı olan €111 milyar euro ile devlet bütçesi ve €30 milyon euro sağlık giderleri ile €140 milyar euro’yu geçen sağlık pastası. Bizim de daha fazla pay almamız gerektiğini yazmıştım. Son yıllarda harcamaların yanında, pastadan alınan pay da büyüdü. Tabii ki kazanç ve para 24 saat ekonomik faaliyetlerle ekonomiye geri dönüyor. Bu büyümenin kalıcı devam etme umuduyla hoş ve güzel kalın.