Boşanmanın yükünü çocuklar çekiyor


  • Kayıt: 04.01.2017 08:26:00 Güncelleme: 20.12.2020 13:01:12

Uzmanlar, ebeveynlerinin ayrıldığı çocuk, boşanmanın müsebbibi olarak kendisini görüp, ruhsal çöküntüye girebilir uyarısında bulunuyor 

Çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimini en güzel şekilde aile içinde tamamladığı belirtildi. Hem annenin hem de babanın ilgisine, sevgisine, şefkatine muhtaç bir varlık olan çocuk, anne baba ayrılınca büyük sıkıntı yaşıyor. Ebeveynlerinin ayrıldığı çocuk, boşanmanın müsebbibi olarak kendisini görüp, ruhsal çöküntüye girebiliyor.

 Avukat Ahmet Köse, çocuğun ruhsal ve zihinsel açıdan sağlıklı olmasının başta gelen şartlarından birisinin kişiliğinin ideal bir aile tarafından yoğrulması olduğunu kaydetti. Köse, "Şu bir gerçek ki; boşanmanın yükünü en fazla ve ağır bir şekilde çocuklar çekiyor. Boşanma çocuğun hiç istemediği, fakat kaçınılmaz olarak sonuçlarına katlanmak zorunda kaldığı bir durumdur. Boşanan eşler yeterince sorumlu davranmadıkları takdirde çocukta uyum ve davranış sorunları ortaya çıkabilir." dedi.

ANNE-BABASININ KENDİSİ YÜZÜNDEN AYRILDĞINI DÜŞÜNEBİLİR

Çocuğun dünyasından bakıldığında, genellikle boşanmadan dolayı kendilerini suçlu hissettiklerine dikkat çeken Köse, çocuğun anne ve babasının kendisi yüzünden anlaşamadığını düşünebileceğine dikkat çekti. Çocuğun böylece suçluluk psikolojisine girdiğini belirten Sosyal Hizmet Uzmanı Avukat Ahmet Köse şunları kaydetti:

"Çocuk, ebeveynin onun yüzünden boşandıklarını zanneder. Bu durumda anne ve babanın yaklaşımları daha da önem kazanmaktadır. Anne babalar aralarındaki sorunları çocuğa yansıtmaktan özenle kaçınmalılar. Çocuk aile içindeki anlaşmazlıkların kaçınılmaz sonuçlarını zaten görür, bu durumun sorumlusunun kendisi olduğunu düşünür. Anne babası boşanan bir çocuk zaten o yaşta yaşayabileceği en büyük travmalardan birini yaşamaktadır. Boşanma öncesinde devamlı didişen anne baba, çocuğu depresyona iten bir sebeptir. Aileler boşanma öncesinde ve sonrasında aralarındaki sorunları çocuklarına asla yansıtmamalıdır."

Boşanmanın doğal olduğunu, ancak eşlerin boşanmaya giden süreç içinde birbirlerine olan davranışlarının çok önemli olduğuna işaret eden Sosyal Hizmet Uzmanı Ahmet Köse, zaman zaman medyada çıkan haberlerde ebeveynlerinin ayrıldığı çocukların şiddete yönlendiğini hatırlattı. Köse, "Çocuklar hata yapsalar da anne ve babalarının koruması altında olduklarını bilirler. Anne babalar ne yapıp edip çocuğu kendi aralarındaki sorunlardan uzak tutmalı, kaldıramayacağı sorunları çocuğa yansıtmamalıdır. Ancak boşanma çocuktan saklanılamayacak bir durumdur. Sorunları çocuğa yansıtmamak için olan biteni ondan saklamak çözüm değildir. Çocuk zaten ailesinde yaşananları takip edecek, anne baba onu bu konudan haberdar etmezse olayları zihninin elverdiği ölçüde yorumlayacaktır." diye konuştu.