Amsterdam’da Türkü ve Zurna Coşkusu Yaşandı


  • Kayıt: 24.01.2018 17:10:00 Güncelleme: 20.12.2020 13:04:44

Amsterdam Türk Halk Müziği Korosu,  misafir sanatçı zurnanın yaşayan efsanesi Halil Çokyürekli ile beraber verdiği konserde Amsterdamlilar’a unutulmaz bir türkü akşamı yaşattı.

 

AMSTERDAM / Okan AKIN

 


21 ocak Pazar günü Podium Mozaiek sahnesinde unutulmaz anlar yaşandı. Amsterdam Türk Halk Müziği Korosu verdiği yani yıl konseriyle Amsterdamlılar’ı büyüledi. Şubat 2017 yılında üç arkadaş (Okan Akın, Nilgün Sarı ve Belgin Evin) tarafından kurulan koronun kısa zaman içinde geldiği seviye davetliler tarafından büyük şaşkınlıkla karşılandı. Konser sonunda koro dakikalarca ayakta alkışlandı.

 


Profesyonel ve amatör müzisyenler birlikte çaldılar


Koro şefi Mehmet Polat’’ın seçtiği ve az bilinen türkülerin seslendirildiği konserde, müzisyenlerin de kendi çaldıkları ensturmanlarla solo yapmaları türkü akşamına ayrıca renk kattı. Birbirinden değerli müzisyenlerin oluşturduğu orkestrada Mehmet Polat, Alper Kekeç, Baykal Doğan, Nuri Ata ve Alparslan Deniz gibi profesyonellerin yanında, Erdal Komaç ve Erhan Kayan gibi amatür müzisyenler de katkı sağladı.

 


Türkü akşamının bir de yıldızı vardı; zurnanın yaşayan efsanesi Halil Çokyürekli

 

 

Misafir sanatçı olarak TRT İzmir’den davet edilen Halil Çokyürekli konserin ortalarında verdiği resitalle davetlilere unutulmaz anlar yaşattı. Memleket havaları eşliğinde davetliler gözyaşlarını tutamadı. Dinleyiciler böyle bir müzik üstadını canlı dinleme ayrıcalığının vermiş olduğu coşkuyla konser sonrası Halil Çokyürekli’yi sevgi çemberine aldılar. Konsere gelen Hollandalı müzik otoriteleri  ise dinledikleri eşsiz zurna performansı karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Daha büyük organizasyonlara kendisini davet etmek için gerekli çalışmaları yapacaklarını beyan ettiler.