Hollanda: Eurovision başka şehirde yapılsın


  • Kayıt: 28.05.2019 13:48:00 Güncelleme: 20.12.2020 13:07:55

Hollanda: Eurovision başka şehirde yapılsın


Kural gereği yarışmayı kazanan ülkenin ertesi sene ev sahipliği yaptığı Eurovision, 2020'de Amsterdam'da yapılacak. Ancak 'turist bolluğu' nedeniyle Hollanda durumdan rahatsız.


Bu sene 64’üncüsü düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanan Hollanda durumdan rahatsız. Kural gereği ertesi yıl kazanan ülkenin ev sahipliği yaptığı yarışma 2020’de Amsterdam’da yapılacak. Ancak Hollandalı yetkililer yarışmayı başka bir şehrin düzenlemesini teklif ederek ülkelerinin biraz daha reklama ihtiyacını olmadığını söyledi.


Sputnik‘in haberine göre, Hollanda ulusal turizm kurulu (NBTC), başkent Amsterdam’da halihazırda turist akınıyla boğuşmakta zorlandıklarını ve Eurovision Şarkı Yarışması’nın da duruma ‘yardımcı olmayacağını’ düşünüyor. ‘Her şeyin Amsterdam ile ilgili olmadığını’ savunan yetkililer yarışma için Rotterdam, Arnhem ve Maastricht’i seçenek olarak ileri sürüyor. Şimdilik Rotterdam, Arnhem, Lahey, Maastricht, Utrecht ve Leeuwarden şehirleri organizasyona ev sahipliği yapmaya hazır.

 

ÜLKE TURİSTTEN RAHATSIZ


Başkent Amsterdam’a gelen turistlerin sayısı 2005 yılında 11 milyonken, bu sayı 2016’da 18 milyona çıktı. Hollandalı yetkililer, ziyaretçi sayısının 10 yıl içinde 29 milyona çıkacağını tahmin ediyor.