Tatile Çıkarken...

Tatile Çıkarken...


  • Kayıt: 11.07.2013 20:03:00 Güncelleme: 11.07.2013 20:03:00

Bu sayımızda kaplıcalar zengini ülkemizden değişik yörelerde yer alan kaplıcalarımızdan bahsedeceğiz.

Genelde insanlarımız denizi sahili tatil için tercih eder..Oysa tatil denince sadece deniz ya da sahil akla gelmemeli.Ülkemiz zengin kaplıcalara sahip.Kültür ve sanatımızın yoğun olduğu illeri de mutlaka gidip görmenizi öneririz.

İç güdünün verdiği doğal bir heyecanla ve titizlikle tatile gitmeye hazırlıklar yapılır. Çoğu kez bu heyecanın yanında kendi aralarında tatile “nasıl, yani  karayolu mu, gemi ile mi veya hava yolu  ile mıi uygun olacağı tartışılır?. Hangisi tercih edildiğınde birbirlerine getirisi götürüsü konusunda deneyimler aktarılır.Tartışmanın  sonucunda kişiler çoğu kez tatil süresinin uzun olması, ailelerinin kalabalık olmasından çoğu kez de gelirlerinin yeterli olmaması gibi sebeplerden ötürü “kara yolunu” seçerler, daha doğrusu seçmek zorunda kalırlar.

Bu tatlı tatil hazırlığı ve heyecanı devam ederken bir yandanda tatil güzergahında (Sırbistan, Romanya, Makedonya, Hırvatistan ve Bulgaristan”da) karşılaşacakları olayların korkusu ve endişesini bir türlü atamazlar. Yıllardır yollarda karşılaştıkları insan haklarını ve seyahat özğürlüğünü ihlal eden davranışlar, geçmişte yaşadıkları veya yaşayanlardan duydukları olağanüstü olumsuzluklar onların korku ve endişelerini güçlendirir.

Ama çaresizlerdir.. kendi özel durumlarını ve ihtiyaçlarını dikkate aldıklarında kara yolu ile yolculuk yapmadan başka seçenekleri, ne yazık ki, bulunmamaktadır.

İşte burada hepimize yani bütün “kara yolcularına”, rüşvetin alınmamasında, haksız uygulamanın azalmasında  ve herşeyin kurallara göre işlemesinde, büyük bir ödev ve sorumluluk düşmektedir.

Yurttaşlık bilinciyle yasa dışı her olaya iyi bir duruş sergilemeniz bu illeti süreç içerisinde kökünden çözeceğinden hiç bir kuşkum yoktur.

Ayrıca, rüşvet vermeyen, haksız ve yasa dışı uygulamaya karşı  olduğunuzu uygulayarak göstermeniz hak ve hukuktan yana olduğunuzu sergileyerek göstereceğiniz duruş “şimdiye değin bu uğurda verilen uğraşı ve kavgayada bir vefa örneği” olacaktır.

Şimdiden herkese yorgunlukların atıldığı, özlemlerin giderildiği, tatil için tasarlananların gerçekleştiği iyi bir tatil diliyorum.