Kriz tatilcileri vurdu

Kriz tatilcileri vurdu


  • Kayıt: 04.10.2013 17:10:00 Güncelleme: 04.10.2013 17:12:00

Tatil sonrası ilk sayımızla birlikteyiz.Tekrar siz sevgili okuyucularımızla birlikte olmak çok güzel.Umarız hepiniz güzel bir tatil yaşamışınızdır. 

Krizi cüzdanının derinliklerinde çok fazla hissedenler ya da işini kaybetme korkusu yaşayanlar tatile çıkmayı bir sonraki bahara ertelediler. Tatil planı yapan Hollandalıların sayısı yıllardan bu yana ilk kez 300.000 kişi düştü.

Kendi ülkelerinde tatil yapmayı planlayanların sayısı bu yılın ilk yarısında yüzde 7 oranında, yurtdışında tatil yapmayı planlayanların sayısı ise yüzde 5 oranında düştü.

Hollanda Turizm ve Kongre Bürosu (NBTC) ve araştırma bürosu Nipo tarafından yapılan açıklamaya göre, özellikle otel ve moteller daha az Hollandalı tatilci ağırladı. Ayrıca kamp yapma da popüler olmaktan çıkıyor: bu yıl kampta tatil yapanların sayısı yüzde 12 oranında azaldı.

Tüketici güveninin bir süredir düşük seyretmesine rağmen, bazı Hollandalıların tatil yapmakta ısrarlı oldukları da görüldü. NBTC sözcüsü, bu kişiler için tatilin sanki "temel ihtiyaç maddesi’’ gibi görüldüğünü söyledi.

Bu yıl ilk defa tatilcilerin sayısının düştüğünün belirtildiği açıklamada, her ne kadar Hollandalılar çok daha kısa ve çok daha az tatile gitmelerine ve indirimli son dakika tatillerini tercih etmelerine rağmen, 2008 ve 2012 yılları arasında tatilcilerin sayısının aynı kaldığı bildirildi.

İpotek taksitlerini ödeyemeyenler çoğaldı

2013 yılının ilk aylarında ipotek taksitlerini ödeyemeyen ev sahiplerinin sayısı yeniden dörtte bir oranında artarak yüzde 2’ye yükseldi. Buna neden olarak artan işsizlik gösterildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu, bu yıl ev fiyatlarının yaklaşık yüzde 5,5 oranında düşmeye devam edeceğini öngörüyor. Daha sonra bunu 2014'de yüzde 1 oranında bir düşüş daha izleyecek. İpoteklerden alınan vergi iadesine getirilen kısıtlamalar nedeniyle bu durumun giderek daha da kötüleşmesi de ihtimal dahilinde olduğu bildiriliyor.

Bu sayımızda dosya olarak gündemimizden düşmeyen en önemli sorunlarımızdan biri olan boşanma sebeplerini irdelemeye çalıştık. Beğenerek okuyacağınızı umuyoruz.

 

Gelecek sayımızda tekrar görüşmek üzere...