Hollanda ekonomisi için bilgi göçmenleri altın değerinde

Geçtiğimiz günlerde S-Hertogenbosch şehrinde Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) toplantısına katıldık. T.C. Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık konuşmacı olarak katıldı...


  • Kayıt: 29.01.2024 17:54:18 Güncelleme: 29.01.2024 17:56:11

Hollanda ekonomisi için bilgi göçmenleri altın değerinde

Geçtiğimiz günlerde S-Hertogenbosch şehrinde Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) toplantısına katıldık. T.C. Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık konuşmacı olarak katıldı. Amaç, son dönemde büyük artış gösteren ve Yeni Gelenler veya Bilgi Göçmenleri diye bildiğimiz Yeni Gelenleri bir çatı altında toplamak ve DTİK'e dahil etmekti. Katılım beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Katılımda Bilgi Göçmenleri dışından gelenler de vardı, ancak ilk olmasına rağmen güzel bir gelişmeydi.

Avrupa Temsilciler Kurulu Başkanlığını ve aynı zamanda DTİK Hollanda Temsilcisi olan iş insanı Turgut Torunoğulları, 40 yıllık başarılarla dolu hikayesinin özetini yaparak hiçbir başarının kolay kazanılmadığını belirtti.

Devamı gelir mi bilmem ama ben daha çok Hollanda'nın Bilgi Göçmenlerine bakışına değineceğim. Ayrıca Hollanda'daki yerli Türklerin Beyaz Yakalı diye ifade ettiği ve Yerli Türklere karşı Bilgi Göçmenlerinin üstten bakışını, hatta Hollanda medyasında yer aldığına göre Türk marketlerinden dahi alışveriş yapmak istemeyen yeni gelenleri konu alan bir yazıda ileride hazırlamayı düşünüyorum.

De Nederlandsche Bank (DNB) başkanı Klaas Knot: "Altın yumurtlayan tavuğu öldürmemeliyiz"

De Nederlandsche Bank (DNB) başkanı Klaas Knot, Hollanda'ya çalışmak için gelen bilgi göçmenlerinin ekonomiye katma değer sağladığını söyledi. Knot, hükümetin ülkenin cazip bir yer olarak kalmasını sağlamalı diye vurguladı.

Knot, ASML CEO'su Peter Wennink'in geçtiğimiz günlerde göçmen işçi sayısının sınırlandırılması çağrısına ilişkin endişelerini dile getiren açıklamalarına da değindi. Knot, bilgi göçmenlerinin Hollanda ekonomisi ve refahı için ortalamanın üzerinde bir büyüme sağladığını belirterek, "Yapmamız gereken son şey Avrupa'ya sırtımızı dönmek. Avrupa entegrasyonundan ve Avrupa dışındaki ülkelerin entegrasyonundan başka hiç kimseye olmadığı kadar fayda sağlıyoruz. Altın yumurtlayan tavuğu öldürmemeliyiz" dedi.

Knot, hükümetin büyüyen bir ekonominin sonuçlarına eleştirel bir gözle bakması gerektiğine dikkat çekti.

Ebubekir TURGUT