"Lahey Politik Sahnesi'nde Taşlar Yerine Mi Oturuyor?


  • Kayıt: 21.08.2023 11:04:00 Güncelleme: 21.08.2023 11:37:18

"Lahey Politik Sahnesi'nde Taşlar Yerine Mi Oturuyor?

Nejat SUCU

Sosyal Hizmet Uzmanı"

Hollanda'da mevcut siyasi sistemin ve devlet yapılarının eksikliklerini ve işlemeyen hizmet sunumunu gündeme getiren ve Hollanda Hristiyan Demokrat Partisi (CDA) üyesi olan gelecek vaat eden siyasetçi Pieter Omtzigt; Hollanda Rutte III kabinesinin bakanı Kasja Ollongren'in elindeki notu uzaktan okurken ve fotoğrafını çekerken görüldü. Basın, "Omtzigt'ın pozisyonu ve başka bir görev / Positie Omzigt, functie elders" başlığıyla haber yaptı.

Uzun bir süre Çocuk Bakım Yardımları Skandalı (Kinderopvangschandaal) ile mücadele eden ve yorgun düşen CDA'lı Omtzigt, Koalisyon ortağı CDA'nın tutumunu ve CDA partisinde artık kendine yer olmadığı kararını dikkate alarak CDA üyeliğini sonlandırdı.

Beklenen Siyasi Gelişme Tamamlanıyor

Bu geçtiğimiz Pazar günü, 20 Ağustos 2023 tarihinde Pieter Omtzigt (Enschede) bölgesel gazete "Tubantia"ya verdiği demeçte; yeni bir siyasi karar olan "Nieuw Sociaal Contract" adlı yeni siyasi parti ile 22 Kasım 2023 tarihinde yapılacak erken Hollanda Temsilciler Meclisi (De Tweede Kamer) seçimlerine katılacağını ve yayınladığı 42 sayfadan fazla siyasi manifestoyla vatandaş ile devlet kurumları arasındaki güvenin yeniden tesis edilmesini amaçladığını belirtti.

"İyi Yönetim" ve "Yaşam Güvencesi" adlı yayınlanan notta; güçlenen demokrasiye katkı sağlama niyetinde olduklarını ve gelecekte Hollanda'yı yönetmek üzere Başbakan (Premier) adayı olduğunu açıkladı.

Kamuoyu Araştırmalarında Öne Çıkan Yeni Parti "Nieuw Sociaal Contract", hızla büyüme amacında olmadıklarını, ancak var olan sorunların çözümüne aday olduklarını vurguladı.

Aynı zamanda, Wilders'ın PVV'si ve Forum voor Democratie ile işbirliği yapılmayacağını belirtti. Yeni NSC programı ile siyasi sistemin yeniden düzenlemesini deneyecek olan bu parti, sağ ve sol cenahlardan, hatta göçmenlerden bile oy alabilecek gibi görünüyor.

Yeni Siyasi Heyecan?

Siyasi seçim ve katılım, Hollanda'da tükenmiş gibi görünen siyasi heyecanın ve yeni bir katılım coşkusunun da gözlemlendiği bir dönemi işaret ediyor. Bu durum, mevcut siyasi partiler için hoş bir gelişme olmasa da, demokrasilerde halkın temsil edilmesi ve seçme imkanlarının varlığı açısından olumlu bir politik ve demokratik kültürü yansıtıyor. Şimdiden Pieter Omtzigt ve siyasi ekibine başarılar dileriz.

Saygılarımla,